Papież Franciszek wydał polecenie. Watykan zwróci Grecji dzieła sztuki z Partenonu. "Dawanie świadectwa prawdzie"

Na polecenie papieża Franciszka Muzeum Watykańskie ma zwrócić Grecji trzy fragmenty pochodzące z greckiego Partenonu (świątyni bogini Ateny na Akropolu) liczące 2500 lat. Przekazanie dział sztuki zwierzchnikowi greckiego kościoła prawosławnego Hieronimowi II ma być ze strony Watykanu przejawem dialogu ekumenicznego.
Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Papież Franciszek nakazał zwrot dzieł sztuki pochodzących z ateńskiego Partenonu. Od ponad wieku przechowywane były w papieskiej kolekcji w Muzeum Watykańskim.

Watykan. Papież nakazał zwrócić Grecji dzieła sztuki z Partenonu. Były w Muzeum Watykańskim

Jak podano w komunikacie na stronie Watykanu, Franciszek nakazał przekazanie dzieł sztuki prawosławnemu arcybiskupowi Aten Hieronimowi II (głowie greckiego Kościoła prawosławnego) i całej Grecji "jako konkretny znak szczerego pragnienia kontynuowania ekumenicznej drogi dawania świadectwa prawdzie", czytamy w serwisie Vatican News.

Jednym z tych dzieł ma być rzeźbiona głowa konia z zaprzęgu bogini Ateny, pochodząca z zachodniego frontonu budowli. Kolejne dzieło to płaskorzeźba głowy dziecka, która miała przedstawiać roznosiciela bułek. Trzeci fragment to głowa brodatego mężczyzny pochodząca najpewniej z południowej strony budynku.

Ministerka kultury Grecji Lina Mendoni w oświadczeniu podziękowała papieżowi za "hojny" zwrot dzieł sztuki. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że decyzja ta skłoni Muzeum Brytyjskie do podjęcia podobnych decyzji i zwrotu rzeźb oraz innych dzieł, wywiezionych z Grecji w XIX wieku przez brytyjskiego dyplomatę Lorda Elgina.

Grecja prosi Wielką Brytanię o zwrot dzieł sztuki. UNESCO apeluje o ugodę

Jak podaje Reuters, Grecja wielokrotnie wzywała Wielką Brytanię do zwrotu 2500-letnich rzeźb, które brytyjski dyplomata Lord Elgin usunął ze świątyni Partenon na początku XIX wieku - w czasach, gdy był ambasadorem w Imperium Osmańskim, które panowało w Grecji w tamtym czasie. Ostatnio informowano o tym na początku grudnia bieżącego roku. W marcu organizacja UNESCO wezwała Grecję i Wielką Brytanię do zawarcia ugody w tej sprawie.

Muzeum Brytyjskie wyklucza zwrot marmurów, w tym około połowy 160-metrowego fryzu zdobiącego Partenon. Jak twierdzą jego władze, dzieła sztuki zostały nabyte legalnie. Na stronie muzeum czytamy, że w sprawie nabycia fragmentów Partenonu prowadzono w Wielkiej Brytanii odpowiednie postępowanie już w roku 1816, które wykazało, że Lord Elgin wszedł w ich posiadanie całkowicie legalnie.

Partenon, który znajduje się na Akropolu w Atenach, został ukończony w V wieku p.n.e. jako świątynia bogini Ateny. Jego ozdobne fryzy zawierają jedne z najwspanialszych przykładów rzeźb starożytnej Grecji.

Więcej o: