Zełenski chciał przemówić przed finałem mundialu. FIFA odmówiła prezydentowi Ukrainy

Przed niedzielnym finałem mistrzostw świata w Katarze Wołodymyr Zełenski chciał wystąpić z przesłaniem o pokój na świecie. Jednak, jak podaje CNN, prośba prezydenta Ukrainy została odrzucona przez FIFA.
Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Wołodymyr Zełenski chciał przemówić tuż przed finałem mundialu za pośrednictwem wideo. FIFA jednak odmówiła kancelarii prezydenta Ukrainy. Nie wiadomo, czy Zełenski planował wystąpić na żywo, czy przemówienie miałoby być nagrane wcześniej.

FIFA odmówiła Zełenskiemu. Prezydent Ukrainy chciał przemówić przed finałem

Źródło, na które powołuje się CNN, informuje, że biuro Zełenskiego było zaskoczone decyzją organizacji. - Myśleliśmy, że FIFA chce wykorzystać swoją platformę dla większego dobra - przekazało źródło.

Rozmowy pomiędzy władzami Ukrainy a FIFA wciąż trwają.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, że organizacje FIFA i UEFA wykluczyły Rosję z rozgrywek sportowych. Rosyjscy piłkarze m.in. nie mogli zagrać mecz barażowy do mundialu, w którym mieli zmierzyć się z reprezentacją Polski.

Wystąpienia Zełenskiego podczas festiwali oraz szczytów dyplomatycznych

Prośba, choć niekonwencjonalna, nie jest zaskakująca. Kijów wielokrotnie próbował wykorzystywać duże wydarzenia, by zwrócić uwagę na wojnę w Ukrainie.

Zełenski pojawił się, za pośrednictwem wideo, zarówno na szczycie grupy G20, jak i na rozdaniu nagród Grammy czy na festiwalu w Cannes. Przeprowadził również wiele wywiadów i rozmów z różnymi dziennikarzami i znanymi artystami, w tym Seanem Pennem czy Davidem Lettermanem.

Prezydent Ukrainy: Nie można pozwolić na powrót Rosjan do międzynarodowego sportu

Podczas środowego wystąpienia Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że rozmawiał na temat powrotu Rosjan do międzynarodowego sportu, z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. - Zgoda na powrót rosyjskich sportowców do światowych rozgrywek będzie wyrazem wyrozumiałości wobec agresora, znakiem zgody na terror - powiedział ukraiński przywódca.

- Nikt nie będzie przymykał oczu na jakiekolwiek próby zmniejszenia międzynarodowej presji na źródło wojny - zwłaszcza, gdy otrzymujemy raporty takie jak dzisiaj z Chersonia, gdzie w wyniku kolejnego rosyjskiego ostrzału zginął ośmioletni chłopiec. Możemy powiedzieć tylko jedno: rosyjscy sportowcy nie mogą występować pod białą lub jakąkolwiek neutralną flagą, ponieważ wszystkie ich flagi są poplamione krwią - stwierdził Zełenski.

Więcej o: