Machu Picchu. 800 turystów utknęło w mieście Inków. Ponad 40 tras zablokowanych

Władze Peru wprowadziły stan wyjątkowy w wielu regionach z powodu narastającej przemocy demonstrantów. W związku z tym komunikacja jest sparaliżowana, a setki turystów utknęło na terenie wokół Machu Picchu.

Setki turystów - mowa o 800 osobach z różnych krajów m.in. z USA, Meksyku i Hiszpanii - utknęło w Machu Picchu - podaje w czwartek (15 grudnia) niemieckojęzyczny dziennik informacyjny "Tagesschau". Dawna siedziba Inków położona jest na jednym z grzbietów w Andach. Rozciąga się na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Machu Picchu. Turyści utknęli w mieście Inków. Powodem demonstracje i zamieszki

Powodem blokady są zamieszki wywołane odwołaniem z urzędu prezydenta Pedro Castillo i jego aresztowaniem. Demonstracje odbywają się przede wszystkim w miastach i regionach na południu: Arequipa, Apurimac, Huancayo, Cuzco Puno i Ica, gdzie władze wprowadziły stan wyjątkowy z powodu narastającej przemocy.

W związku z tym zablokowanych zostało ponad 40 tras, głównie w środkowej i południowej części Peru. Nie kursują również pociągi. Burmistrz miasta poprosił rząd o pomoc humanitarną, a dokładnie o wysłanie śmigłowców, które mogłyby ewakuować turystów. 

Jazda motocyklem jesienią nie musi być straszna Niezawodne sposoby na przedłużenie motocyklowego sezonu. Nawet teraz jest co robić

Kryzys polityczny w Peru

Po tym, jak prezydent Pedro Castillo próbował nielegalnie rozwiązać Kongres Republiki Peru, Dina Boluarte, dotychczasowa wiceprezydentka, przejęła 7 grudnia 2022 r. jego stanowisko. Posunięcie polityka określiła "złamaniem porządku konstytucyjnego".

Wkrótce potem Castillo został aresztowany, co wywołało niezadowolenie jego zwolenników, które przerodziło się z czasem w gwałtowne, uliczne protesty. Uczestnicy domagają się natychmiastowych wyborów prezydenckich.  

Więcej na ten temat w artykule:

Pedro Castillo Peru. Chaos na szczytach władzy. Prezydent aresztowany

Więcej o: