Dmitrij Pieskow reaguje na uchwałę polskiego Sejmu. "Antyrosyjska histeria trwa"

- Histeria antyrosyjska trwa - tak uchwałę polskiego Sejmu w sprawie uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Na konferencji prasowej rzecznik Kremla odniósł się do uchwały polskiego Sejmu uznającej Rosję za sponsora terroryzmu. - Jeśli chodzi o decyzję Sejmu to, antyrosyjska histeria trwa i tak ją traktujemy - stwierdził Dmitrij Pieskow.

Z kolei Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, stwierdziła, że Polski parlament po raz kolejny próbuje oskarżyć o coś Rosję. - Posunięcie to jest częścią zleconej politycznie kampanii informacyjnej i nie ma nic wspólnego z sytuacją w walce z międzynarodowym terroryzmem - stwierdziła Zacharowa. 

Pieskow o wątku katastrofy smoleńskich w uchwalę Sejmu: Nie chcą spojrzeć prawdzie w oczy

Rzecznik Kremla zwrócił uwagę, że w uchwale znalazł się zapis, mówiący o tym, że Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za katastrofę samolotu prezydenckiego Tu-154 M w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku, w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Jeśli chodzi o katastrofę, to polskie władze po prostu nie chcą spojrzeć prawdzie w oczy, odmawiają uznania realiów tragicznego wypadku - stwierdził Pieskow.

Sejm podjął uchwałę w sprawie uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm

W środę wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm. Za podjęciem uchwały było 231 głosów, przy 234 głosujących. W głosowaniu nie wzięło udziału 226 posłów, w tym opozycja.

Jak stwierdziła Izba w dokumencie, Rosja "systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań", "dokonuje aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw" oraz "podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki".

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm Sejmie

Sejm w uchwale stwierdza także, że Federacja Rosyjska dopuściła się aktu piractwa międzynarodowego "zbrojnie blokując ukraińskie porty i paraliżując komunikację morską na wiodących do nich szlakach bez wypowiedzenia wojny". "Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji" - podkreśliła Izba.

Posłowie wezwali również rząd do kontynuowania i poszerzania działań mających na celu nakładanie na Rosję i osoby wspierające reżim Putina kolejnych pakietów sankcji, a także dalsze wspieranie Ukrainy w walce z agresorem. Sejm wezwał też wspólnotę międzynarodową do opracowania mechanizmu wypłaty reparacji wojennych Ukrainie oraz odszkodowań państwom, organizacjom i osobom fizycznym, które poniosły straty w związku z wojną.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru" - napisano w uchwale.

Więcej o: