Wielki Głód w Ukrainie uznany za ludobójstwo. Decyzja Europarlamentu: Wzywamy wszystkie kraje

Dwa lata i cztery miliony ofiar - to najkrótsza i najstraszniejsza charakterystyka Wielkiego Głodu w Ukrainie z lat 1932-1933. Kryzys wywołały władze sowieckie głód. 90 lat później Parlament Europejski uznał tę zbrodnię za ludobójstwo.

Twórca pojęcia ludobójstwa, prawnik Rafał Lemkin, wskazywał wielki głód w Ukrainie za typowy przykład praktyki zmierzającej do wyniszczenia narodu. Teraz rezolucję w tej sprawie przyjął Parlament Europejski.

Deputowani do Parlamentu Europejskiego zdecydowanie potępiają działania, które doprowadziły do śmierci milionów Ukraińców, i wzywają wszystkie kraje i organizacje, które jeszcze tego nie zrobiły, do pójścia za ich przykładem i uznania tego za ludobójstwo

- czytamy w oświadczeniu Europarlamentu, cytowanym przez portal "Europejska Prawda". Informację o wyniku głosowania podał również polski europarlamentarzysta Radosław Sikorski.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kohut na debacie w PE o korupcji nawiązał do PiS: Nie ma świętych krów w Parlamencie Europejskim. Uczcie się od Unii!

Wielki Głód w Ukrainie uznany za ludobójstwo. Decyzja europarlamentu: Wzywamy wszystkie kraje

O uznanie Wielkiego Głodu w Ukrainie z lat 30. ubiegłego wieku za ludobójstwo wnioskowała m.in. Polska. Polscy przedstawiciele w Brukseli zabiegali, by Parlament Europejski potępił Rosję za wykorzystywanie żywności jako broni w wojnie przeciwko Ukrainie, wskazując na jej odpowiedzialność za kryzys żywnościowy. 

Rosyjska napaść na Ukrainę i jej konsekwencje, w tym między innymi kryzys żywnościowy, są jednym z głównych tematów unijnego szczytu. Rosyjska propaganda obarcza Unię Europejską i jej sankcje odpowiedzialnością za kryzys na rynku żywności. Do tego stopnia jest ona skuteczna, że kilka krajów Unii zgłosiło propozycje złagodzenia sankcji i odblokowania majątków oligarchów z sektora rolnego.

To Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za światowy kryzys żywnościowy, który sprowokowała

 - brzmi jedna z polskich poprawek do wniosków z unijnego szczytu. Polacy chcą również przypomnieć Wielki Głód sprzed 90 lat, wywołany na Ukrainie przez stalinowski Związek Sowiecki, i określenia go mianem ludobójstwa.

Do projektu wniosku ze szczytu Polska chciała również dopisać, że konsekwencje obecnej rosyjskiej napaści wykraczają poza Ukrainę i mają pośredni wpływ na bezpieczeństwo państw członkowskich, co potwierdza upadek rakiety w Polsce 15 listopada. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: