Ukraina. Nieoficjalnie: USA planują przekazać "inteligentne bomby". Zmylą przeciwnika

Stany Zjednoczone planują wysłać do Ukrainy zaawansowany sprzęt, który przekształca niekierowaną amunicję powietrzną w "inteligentne bomby". Mogą one celować w rosyjskie pozycje wojskowe z bardzo dużą dokładnością.

Według informacji podanych przez "The Washington Post" wyspecjalizowane zestawy ogonowe dołączane do standardowych bomb ogólnego przeznaczenia lub penetrujących zawierają urządzenia pozycjonujące, które zapewniają precyzyjne trafienie do celu. Ten system działa w każdych warunkach pogodowych. Sprzęt ten można przykręcić do różnego rodzaju broni, co daje amunicję wspólnego ataku bezpośredniego, nazywanego też JDAM (Joint Direct Attack Munition) - przekazuje Pentagon.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie. USA planują wysłać do Ukrainy "inteligentne bomby"

Do tej pory wojsko USA wykorzystywało tę technologię w bombach o wadze kilkuset kilogramów, podłączając ją do samolotów bombowych i myśliwców. Nie przekazano jednak, czy administracja Bidena zatwierdziła już wysłanie do Ukrainy "inteligentnych bomb" oraz w jaki sposób ukraińska armia mogłaby ich używać. Dostarczenie JDAM byłoby kolejnym znaczącym krokiem, aby wesprzeć Ukrainę w trwającej wojnie. Dzięki temu Ukraińcy mieliby możliwość precyzyjniejszego atakowania rosyjskich jednostek. Jednak Stany Zjednoczone ostrożnie podchodzą do wysyłania pomocy do Ukrainy, ponieważ Rosja mogłaby to uznać za eskalację konfliktu - pisze "The Washington Post". 

Prezydent USA Joe Biden. Zdjęcie ilustracyjneNieoficjalnie: Stany Zjednoczone przekażą Patrioty Ukrainie

USA rozważa dalsze wsparcie Ukrainy

Administracja prezydenta Joe Bidena wysłała już do Ukrainy zaawansowaną broń m.in. wystrzeliwane z powietrza szybkie pociski przeciwradiolokacyjne (HARM). Ta broń miała zwiększyć zdolność Ukrainy do przeprowadzania nalotów na cele wroga. Pentagon ma też rozważać rozbudowę szkolenia wojskowego w Ukrainie, ponieważ obecnie ukraińskie siły powietrzne korzystają ze starych myśliwców MiG z czasów sowieckich, natomiast Pentagon szukał sposobów na ich modernizację, zamiast dostarczania nowszych zachodnich samolotów. To wymagałoby organizacji skomplikowanego szkolenia dla pilotów i jednostek obsługi technicznej. Pentagon rozważa również dostarczenie do Ukrainy systemu rakietowego Patriot, który jest jedną z najlepszych broni obrony powietrznej USA.

Ukrainie szczególnie zależy na wzmocnieniu obrony powietrznej, zwłaszcza po przeprowadzonych przez Rosję atakach na krajową sieć energetyczną, co skutkowało odcięciem od ogrzewania i prądu. System rakietowy Patriot umożliwiłby zatem przechwytywanie nadlatujących rakiet. Do tej pory Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych wsparcie w wysokości około 20 mld dolarów. Wkrótce USA może przekazać Ukrainie kolejny pakiet broni.

Blackout w OdessieWojna w Ukrainie. Odessa pozostaje bez prądu, jest zupełnie ciemno

Więcej o: