Afera korupcyjna w strukturach unijnych. Byli "Brangeliną" europarlamentu, dziś oboje są w areszcie

Parlament Europejski przegłosuje w czwartek rezolucję w sprawie afery korupcyjnej w instytucjach unijnych. Belgijska policja zatrzymała w ostatnim tygodniu cztery osoby pod zarzutem korupcji z udziałem Kataru. Wśród zatrzymanych jest była wiceprzewodnicząca europarlamentu Eva Kaili i jej partner. Para przed skandalem była nazywana "Brangeliną" Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie w projekcie rezolucji piszą, że są zbulwersowani wydarzeniami ostatnich dni. Deputowani domagają się powołania specjalnej komisji, która będzie padała przypadki domniemanego przekupywania przez państwa trzecie europosłów, ich asystentów innych pracowników instytucji unijnych.

Według Parlamentu Europejskiego w miejsce odwołanej Evy Kaili powołany powinien zostać nowy wiceprzewodniczący, którego głównym zadaniem będzie koordynowanie walki z korupcją.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Europarlament chce też wstrzymać prace nad wszystkimi projektami przepisów, które odnosiły się do Kataru, oraz zawiesić wejściówki wydane przedstawicielom katarskich podmiotów.

Zobacz wideo Neumann: PiS swoim zwyczajem myślał, że oszuka Komisję Europejską. Nikt się na to nie dał nabrać

Skandal korupcyjny. Eva Kaili odwołana z funkcji

Parlament Europejski odwołał we wtorek z funkcji wiceprzewodniczącą izby Evę Kaili - grecką polityczkę zamieszaną w skandal korupcyjny. Chodzi o sprawę kupowania wpływów przez Katar, państwo-gospodarza mundialu. Lokalne media informują, że w domu greckiej polityk funkcjonariusze znaleźli worki z pieniędzmi, w sumie 150 tysięcy euro.

Za odwołaniem Evy Kaili europosłowie zagłosowali niemalże jednomyślnie - 625 osób było za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Do przedwczesnego zakończenia jej kadencji konieczna była większość 2/3.

Pieniądze znalezione podczas policyjnego dochodzenia Afera korupcyjna w PE. Śledczy znaleźli już 1,5 mln euro

Greczynka Eva Kaili jest jedną z czterech osób, które usłyszały zarzuty dotyczące udziału w grupie przestępczej oraz korupcji i zostały aresztowane. Wśród nich jest między innymi były włoski europoseł z grupy socjaldemokratów, obecnie lobbysta, oraz jeden z asystentów (partner Evy Kaili, Francesco Giorgi).

Dwie osoby zatrzymane w piątek zostały zwolnione po upływie 48 godzin - to ojciec byłej wiceszefowej Parlamentu Europejskiego, złapany z walizką pieniędzy podczas ucieczki oraz sekretarz generalny międzynarodowej centrali związkowej.

Eva Kaili PE odwołał wiceprzewodniczącą. Eva Kaili jest oskarżona o korupcję

Eva Kaili i Francesco Giorgi. "Brangelina" Parlamentu Europejskiego

"Nikt nie mógł przewidzieć upadku być może jednej z najbardziej efektownych par w Parlamencie Europejskim, znajdujące się u szczytu kariery" - tak o Kaili i Giorgim pisał portal Politico.eu.

"Jako jedna z nielicznych greckich kobiet na prestiżowym europejskim stanowisku, Kaili cieszyła się szerokim poparciem lokalnych mediów, które donosiły o jej efektownym stylu życia. (...) Jej włoski partner, Giorgi, oprócz swojej codziennej pracy jako asystent posła do PE, pracował również jako instruktor żeglarstwa" - czytamy.

Jak stwierdzono, para była "Brangeliną" Parlamentu Europejskiego (tak określano związek Brada Pitta i Angelinę Jolie).

Belgijska policja podczas przeszukań domów i mieszkań w Brukseli skonfiskowała łącznie ponad 1,5 miliona euro.  Adwokat Evy Kaili w pierwszym komentarzu od czasu jej zatrzymania zapewnił w greckiej telewizji o jej niewinności i podkreślał, że nie przyjęła żadnych łapówek.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: