Nieoficjalnie: Stany Zjednoczone przekażą Patrioty Ukrainie. Decyzja możliwa jeszcze w tym tygodniu

Lada dzień ma zostać ogłoszona decyzja Amerykanów o wysłaniu wyrzutni rakiet Patriot do Ukrainy - podaje nieoficjalnie CNN. Plany Pentagonu czekają jeszcze na zatwierdzenie przez sekretarza obrony Lloyda Austina i podpis prezydenta Joe Bidena.

"Administracja Bidena finalizuje plany wysłania systemu obrony przeciwrakietowej Patriot do Ukrainy" - podała we wtorek nieoficjalnie amerykańska telewizja CNN. Na razie nie wiadomo, ile wyrzutni rakiet może zostać wysłanych.

CNN, powołując się na urzędników w amerykańskiej administracji, wskazuje, że jeszcze w tym tygodniu zgodę w tej sprawie mają wydać sekretarz obrony Lloyd Austin i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W amerykańskiej bazie w Grafenwöhr w Niemczech mają odbyć się szkolenia Ukraińców z obsługi sprzętu.

"System jest powszechnie uważany za jedną z najskuteczniejszych broni dalekiego zasięgu do obrony przestrzeni powietrznej przed nadlatującymi pociskami balistycznymi i manewrującymi, a także niektórymi samolotami" - wskazuje CNN.

Zobacz wideo Polska wśród liderów wydatków na zbrojenia. Co z finansowaniem?

Wojna w Ukrainie

W rozmowie z telewizją CNN minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaznaczył, że systemy Patriot mogą pojawić się w jego kraju "w kolejnym etapie wojny".

- Dyskusja na ten temat z naszymi partnerami trwa od dłuższego czasu. Ten system jest drogi i zaprojektowany z dużym stopniem złożoności. Wierzę, że systemy Patriot mogą pojawić się na naszym polu walki później - powiedział.

Ukraiński minister obrony dodał, że ukraińskie wojsko codziennie stara się jak najskuteczniej walczyć z irańskimi dronami kamikadze wystrzeliwanymi przez wojska rosyjskie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: