- Nie zaakceptuje kryzysu bezdomności, który dotyka ponad 40 tys. mieszkańców Los Angeles i ma wpływ na każdego z nas. Ten kryzys humanitarny pozbawia życia pięć osób dziennie. To się musi skończyć, zmiana zaczyna się teraz. Nie będziemy się dalej czekać, nie na mojej zmianie - oświadczyla Karen Bass, była kongresmenka i nowa burmistrzyni niemal czteromilionowego Los Angeles.
Oprócz tragicznej statystyki dotyczącej umieralności osób w kryzysie bezdomności, Bass podawała też, że codziennie w mieście wybucha ponad 20 pożarów, w większości powodowanych przez osoby bezdomne.
Mieszkalnictwo były kluczową kwestią w kampanii wyborczej i w przemówieniu inauguracyjnym Bass, którą zaprzysięgła wiceprezydentka Kamala Harris, dawniej prokuratorka generalna Kalifornii i przyjaciółka Bass. Nowa burmistrzyni nazywa sytuację w Los Angeles "miejskim kryzysem bezdomności". Kryzys bez wątpienia dotyczy całego miasta - obozowiska i parkingi służących za schronienie skorodowanych aut istnieją obecnie we wszystkich dzielnicach.
"Ogłosiłam stan wyjątkowy w sprawie bezdomności, żeby odblokować wszystkie narzędzia i uprawienia, którymi dysponujemy - by znaleźć bezdomnym angelenos schronienie. To sprawa życia lub śmierci i dokładnie tak będzie ją traktować moja administracja" - napisała Bass w poniedziałek. Angelenos to popularne określenie mieszkańców miasta.
Bass tłumaczyła, jak ma działać stan wyjątkowy na przypadku trzęsienia ziemi w dzielnicy Northridge w 1994 roku. Było to jedno z najsilniejszych takich zjawisk w Kaliforii - zginęło ponad 70 osób, a dziewięć tys. zostało rannych. Bass mówiła o tym, ile trwało naprawianie dróg po trzęsieniu, a ile to trwa w innych okolicznościach. Działania w trakcie stanu wyjątkowego ma więc być tak samo szybkie i skoordynowane, jak to było po trzęsieniu ziemi.
Kluczowe w planie Bass jest przyspieszenie budowy mieszkań, nie ma już bowiem miejsca w schronieniach tymczasowych. Deweloperom, którzy będą budować przystępne cenowo mieszkania, usuwane będą przeszkody biurokratyczne.
Burmistrzyni ma jeszcze w tym tygodniu przedstawić program Inside Safe dotyczący obozowisk osób w kryzysie bezdomności. W ciągu pierwszych stu dni Bass zobowiązała się pozbyć najbardziej problematycznych obozowisk - ich mieszkańcy mają trafić do mieszkań i pokoi hotelowych, które wynajmie miasto.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Do końca pierwszego roku urzędowania Bass zobowiązała się do osiedlenia 17 tysięcy osób, drastycznej redukcji problemu bezdomności, ograniczenia obozowisk ulicznych i wprowadzenia leczenia zdrowia psychicznego i uzależnień osób w kryzysie bezdomności.
Los Angeles jest jednym z najbardziej przeludnionych miast w Stanach Zjednoczonych. - Naszą misją jest budowanie mieszkań w każdej dzielnicy. Nie możemy dalej przeludniać dzielnic już przeludnionych - mówiła.
Karen Bass jest członkinią Partii Demokratycznej. Od 2011 roku zasiadała w Izbie Reprezentantów, gdzie reprezentowała Los Angeles. Wcześniej była członkinią Zgromadzenia Stanowego Kalifornii. Bass ma 69 lat i urodziła się w Los Angeles. W 2020 roku była typowana na współkandydatkę Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Los Angeles.