Parlament Europejski odwołał wiceprzewodniczącą. Eva Kaili jest oskarżona o korupcję

Parlament Europejski zagłosowali za odebraniem Evie Kaili roli wiceprzewodniczącej - parlamentarzyści byli w tej sprawie niemal jednomyślni. Kaili usłyszała zarzuty dotyczące korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Parlament Europejski odwołał z funkcji wiceprzewodniczącą izby Evę Kaili - grecką polityk, zamieszaną w skandal korupcyjny. Chodzi o sprawę kupowania wpływów przez Katar, państwo-gospodarza mundialu. Za odwołaniem Kaili europosłowie zagłosowali niemalże jednomyślnie - 625 osób było za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Do przedwczesnego zakończenia jej kadencji konieczna była większość 2/3.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Greczynka Eva Kaili, usłyszała w niedzielę zarzuty i została aresztowana. Poinformowała o tym prokuratura federalna prowadząca śledztwo w sprawie korupcji i kupowania wpływów przez kraj Zatoki Perskiej. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie ochronił jej immunitet

Według belgijskich mediów policja podczas przeszukania znalazła w jej domu torby z pieniędzmi i właśnie dlatego wiceszefowej europarlamentu nie chroni immunitet. Jak informują belgijskie media - w domu Evy Kaili policja znalazła worki z pieniędzmi, w sumie 150 tysięcy euro

Kaili została już wyrzucona z własnej partii, grupa socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim zawiesiła jej członkostwo, a przewodnicząca europarlamentu odsunęła ją od wszystkich zadań i obowiązków.

Jeden z podejrzanych uciekał z pieniędzmi

Belgijska policja rozpoczęła serię aresztowań i przeszukań w piątek. Zatrzymano cztery osoby i sprawdzono 19 mieszkań i domów, mundurowi wkroczyli też do biur w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zapieczętowano biura współpracowników dwóch belgijskich europosłów i zabezpieczono komputery oraz telefony.

Śledczy przeszukali 19 mieszkań i domów. W jednym z mieszkań znaleźli 600 tysięcy euro w gotówce.

Wśród aresztowanych jest między innymi były włoski europoseł z grupy socjaldemokratów, obecnie lobbysta. Dwie osoby zatrzymane w piątek zostały zwolnione po upływie 48 godzin - to ojciec wiceszefowej Parlamentu Europejskiego, złapany z walizką pieniędzy podczas ucieczki, oraz sekretarz generalny międzynarodowej centrali związkowej. Belgijskie media poinformowały też, że biuro asystenta belgijskiego europosła z grupy socjaldemokratów zostało przeszukane i zaplombowane.

Więcej o: