Łukaszenka zlecił nagłą kontrolę gotowości bojowej w Białorusi. Wojska przy granicy Polski i Litwy?

Alaksandr Łukaszenka wydał nagłą decyzją dotyczącą kontroli gotowości bojowej w Białorusi. W ramach ćwiczeń, białoruscy żołnierze będą musieli wybudować przeprawy mostowe przez rzeki Niemen i Berezyna.

Jak podają rosyjskie media oraz białoruski portal Zerkalo, który powołuje się na komunikat służby prasowej Ministerstwa Obrony Białorusi, w kraju tym rozpoczęła się nagła kontrola gotowości bojowej. Polecenie w tej sprawie wydał prezydent Alaksandr Łukaszenka. 

Zobacz wideo Girzyński o budowie muru na granicy z Rosją: Lepiej pobudować coś ponad miarę niż zaniedbać

Białoruś. Nagła kontrola gotowości bojowej. "Działania będą miały charakter kompleksowy"

Zgodnie z ustaleniami mediów, w ramach ćwiczeń żołnierze z Białorusi będą musieli wybudować przeprawy mostowe na rzekach Niemen i Berezyna. Wiele wskazuje też na operowanie białoruskich wojsk w pobliżu granic Polski, Litwy oraz Ukrainy.

"Działania będą miały charakter kompleksowy; wojska będą musiały jak najszybciej przemieścić się w wyznaczone rejony, przemieścić tam sprzęt inżynieryjny, zorganizować ochronę i obronę, a także zbudować mosty" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Obrony. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie (zdj. ilustracyjne) Białoruska armia jest świadoma strat Rosjan. Nie chcą skończyć tak samo

W komunikacie zaznaczono, że w najbliższym czasie planowane jest "przemieszczanie sprzętu wojskowego i personelu". Ponadto planowane jest wprowadzenie "czasowego ograniczenia" dotyczącego przemieszczania się ludzi po niektórych drogach publicznych czy nawet na obszarze wskazanego terytorium. 

Białoruś od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę udostępnia swoje terytorium wojskom agresora. Ponadto wspiera Rosję logistycznie, m.in. dostarczając żołnierzom amunicję, a także lecząc rannych wojskowych w przygranicznych szpitalach. Jednostki rosyjskie - zwłaszcza przy próbach zajęcia Kijowa - dokonywały z Białorusi ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym także obiektów cywilnych. 

Alaksandr Łukaszenka Białoruś: ruchy wojsk i sprzętu. "Kontrola systemu reagowania na terroryzm"

Więcej o: