Indonezja tłumaczy turystom zakaz seksu pozamałżeńskiego: Nie będzie kontroli stanu cywilnego

Gubernator Bali Wayan Koster komentował ostatnie doniesienia dotyczące nowelizacji Kodeksu karnego Indonezji. Według niego ci, którzy "odwiedzają lub mieszkają na Bali, nie powinni się martwić o uchwalenie Kodeksu karnego".

6 grudnia indonezyjski parlament przyjął nowy Kodeks karny, zgodnie z którym seks pozamałżeński karany będzie nawet rokiem więzienia. 11 grudnia gubernator Bali Wayan Koster zapewnił jednak, że nowe przepisy nie dotkną turystów.

Zobacz wideo Wyspa Komodo zamknięta dla turystów, by chronić warany

Indonezja tłumaczy się z nowych przepisów: Nie będzie kontroli stanu cywilnego

Jak podaje portal nasional.kontan.co.id za Agencją Reutera, Koster podkreślił, że ci, którzy "odwiedzają lub mieszkają na Bali, nie powinni się martwić o uchwalenie Kodeksu karnego" i dodał, że nie będzie kontroli stanu cywilnego podczas meldunku w żadnym obiekcie turystycznym. 

"Rząd wskazuje również, że zgodnie z nowym kodeksem karnym przestępstwa seksualne i te, dotyczące konkubinatu pozamałżeńskiego, będą ścigane tylko wtedy, gdy zostaną zgłoszone przez małżonka, rodzica lub dziecko. Przepis ten sprawia, jak twierdzą urzędnicy, że jest mało prawdopodobne, aby miało to wpływ na turystów" - pisze natomiast BBC. Wcześniej podawali oni jednak, że przepisy będą mieć zastosowanie także do zagranicznych rezydentów i turystów. Nowe prawo ma wejść w życie za trzy lata.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więzienie (ilustracyjne)Indonezja. Nowy kodeks karny zakaże seksu pozamałżeńskiego

Bali. Nowe przepisy wpłyną na "wolność słowa"?

Nowy Kodeks karny zakazuje nie tylko seksu pozamałżeńskiego i konkubinatu, ale także apostazji, propagowania antykoncepcji czy krytyki prezydenta i państwowej ideologii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych przepisy mogą uderzyć w prawa człowieka, kraj podkreśla jednak, że mają one podtrzymywać "indonezyjskie wartości". 

Zdaniem Rebekah Moore, profesorki na Northeastern University i współzałożycielki Bersama Project, indonezyjskiej organizacji non-profit zajmującej się sztuką i kulturą, zmiany wpłyną na wiele grup, przede wszystkim na aktywistów, dziennikarzy, mniejszości religijne, członków społeczności queer, ale także na "każdego Indonezyjczyka korzystającego z wolności słowa" - pisze CNN

Władimir Putin - zdjęcie archiwalnePutin zostanie postawiony przed specjalnym trybunałem?

Więcej o: