Jest jednomyślna zgoda UE na pomoc dla Ukrainy. Orban wycofał się ze swojego weta

Jest jednomyślna zgoda wszystkich unijnych krajów na plan finansowy dla Ukrainy w wysokości 18 miliardów euro - poinformowały w oświadczeniu Czechy, kierujące w tym półroczu pracami Wspólnoty. Węgry zrezygnowały z weta dotyczącego pakietu bardzo tanich pożyczek. Unijne kraje zgodziły się z kolei na Krajowy Plan Odbudowy Węgier i zmniejszyły sumę funduszy z unijnego budżetu, które zostaną zablokowane z powodu zarzutów korupcyjnych.

Jak poinformowała Agencja Reutera, rządy państw Unii Europejskiej zawarły w poniedziałek porozumienie z Węgrami, dzięki któremu Budapeszt nie zablokuje pomocy finansowej dla Ukrainy w 2023 roku.

Jednocześnie Węgry wyraziły zgodę na wprowadzenie globalnego minimalnego podatku dochodowego dla korporacji w zamian za większą elastyczność Unii Europejskiej ws. funduszy unijnych dla Węgier. Są to najnowsze ustalenia ambasadorów, które muszą być jeszcze potwierdzone w procedurze pisemnej.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Megadeal" - tak porozumienie skomentowała na Twitterze czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

Jest porozumienie Unii Europejskiej z Budapesztem

26 unijnych krajów przygotowało wprawdzie plan B i wsparcie Ukrainy przy własnych gwarancjach, ale cały czas liczono na to, że Węgry odblokują weto i pakiet bardzo tanich pożyczek dla Ukrainy na przyszły rok, będzie gwarantowany przez unijny budżet. I tak też się stało.

Pieniądze będą wypłacane Ukrainie miesięcznie w wysokości 1,5 mld euro. Mają one być przeznaczone na najpilniejsze potrzeby i odbudowę infrastruktury energetycznej zniszczonej przez Rosję. Pożyczki będą miały 10-letni okres karencji.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o zmianach w kodeksie karnym: Prezydent może liczył, że Solidarna Polska odpuści w sprawie KPO

Unia Europejska odblokowała węgierski Krajowy Plan Odbudowy

Dzięki temu, że Węgry odblokowały pomoc dla Ukrainy, kraje członkowskie zgodziły się na zatwierdzenie węgierskiego planu finansowanego z unijnego Funduszu Odbudowy o wartości 5,8 mld euro. Dla Węgier zgoda na KPO do końca tego roku była konieczna - w przeciwnym razie straciłyby one 70 proc. z tej puli.

Kolejna decyzja unijnych krajów w sprawie Węgier dotyczy propozycji Komisji o zablokowaniu części funduszy z unijnego budżetu z powodu zarzutów korupcyjnych. Ta suma została zmniejszona. Komisja proponowała zamrożenie 7,5 mld euro, jednak unijne kraje uznały, że zablokowanych będzie 6,3 mld euro.

6,3 mld euro to 55 proc. środków z Funduszu Spójności przyznanych Węgrom w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Więcej o: