Korea Północna: partia Kim Dzong Una chce rządzić przez 8 tysięcy lat

Partia Pracy Korei będzie rządzić przez 8 tysięcy lat - ogłosił północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun", oficjalny organ prasowy komitetu centralnego ugrupowania. Skąd wzięła się ta liczba? Południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo" podejrzewa, że może mieć to związek z datą urodzin sekretarza generalnego PPK Kim Dzong Una.

W czwartkowym artykule partyjny dziennik "Rodong Sinmun", na który powołuje się południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo", ocenił, że mijający rok jest "przełomowym kamieniem milowym". W tekście północnokoreańskiego dziennika zaznaczono, że Kim Dzong Un "rozjaśnił kierunek budowania partii na nową erę", torując drogę "80-letniemu przywództwu Partii Pracy Korei do kontynuacji przez 8000 lat".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Chosun Ilbo" przypomina, że, kiedy Kim Dzong Un obejmował władzę w 2011 r., wspominał o 7 tys. lat. "Reżim najwyraźniej czuje się na silniejszej pozycji, gdy udoskonalił międzykontynentalny pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia broni jądrowej, wystrzelony w zeszłym miesiącu" - wskazuje dziennik Korei Południowej.

Południowokoreańskie media podejrzewają, że liczba 8 tys. lat nie jest przypadkowa. Kim Dzong Un obchodzi bowiem urodziny 8 stycznia, w przyszłym roku ten dzień ma stać się w Korei Północnej oficjalnym świętem.

Zobacz wideo Awantura na spotkaniu prezesa PiS w Chojnicach. Z sali padły niewygodne pytania

Korea Północna. Testy pocisków

Przed kilkoma dniami Korea Północna wystrzeliła około 130 pocisków artyleryjskich w pobliżu wschodniego i zachodniego wybrzeża. Część z nich spadła w strefie buforowej między państwami koreańskimi. Pociski zostały wystrzelone w ramach ćwiczeń prowadzonych w pobliżu granicy morskiej. Południowokoreańska armia wysłała kilka ostrzeżeń do wojsk północnokoreańskich.

Kim Dzong Un16-latek i 17-latek publicznie rozstrzelani. Sprzedawali filmy z zagranicy

Według Seulu wystrzelenie pocisków w strefę buforową było pogwałceniem umowy zawartej z Pjongjangiem w 2018 roku. Strefę ustanowiono po to, aby zmniejszyć napięcie między państwami koreańskimi.

Korea Północna wznowiła w tym roku testy pocisków dalekiego zasięgu, których nie przeprowadzała od 2017 roku. Według Seulu i Waszyngtonu Pjongjang przygotowuje się też do testu jądrowego. W związku z zagrożeniem ze strony Korei Północnej również Korea Południowa nasiliła wspólne manewry ze Stanami Zjednoczonymi.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: