Francja. Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Jest nowy wariant

Francuski minister zdrowia Francois Braun przestrzega przed kolejną falą koronawirusa. Wskaźnik zachorowalności na terytorium całego kraju wzrósł o 26 proc. w ciągu jednego tygodnia. Szef resortu zdrowia poinformował, że główną przyczyną wzrostu jest pojawienie się nowego wariantu BQ1.1.

Obecnie we Francji na 100 tys. mieszkańców choruje 597,6 osób, co oznacza wzrost zachorowalności o 26,6 proc. w ciągu jednego tygodnia. Wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi 1,2. Z danych Agencji Zdrowia Publicznego wynika, że w ciągu doby odnotowano we Francji 71 597 nowych zakażeń.

- Od 15 dni wskaźnik zachorowań wzrósł do wysokiego poziomu. Jesteśmy w trakcie gwałtownego wzrostu zakażenia nowym wariantem BQ1.1 - przyznał minister zdrowia Francois Braun, cytowany przez stację RMC.

Francuski minister zdrowia: Codziennie umieramy z powodu COVID-19

Szef francuskiego resortu zdrowia potwierdził, że w najbliższych dniach trzeba spodziewać się kolejnych zgonów z powodu koronawirusa. - Mimo że mamy szczepionkę, nadal codziennie umieramy z powodu COVID-19. Ci, którzy umierają, to przede wszystkim osoby starsze i/lub z czynnikami ryzyka, czyli nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, pacjenci leczeni na choroby nowotworowe lub osoby z obniżoną odpornością - przekazał Braun.

Stacja RMC poinformowała z kolei, że we francuskich domach opieki zidentyfikowano około 60 skupisk zachorowań na COVID-19. Według danych stacji oznacza to wzrost zachorowalności o 25 proc. w ciągu jednego tygodnia.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Francja. Wzrost zachorowań na COVID-19

Minister zdrowia zarekomendował powtarzanie szczepień przeciwko koronawirusowi co sześć miesięcy oraz noszenie masek w miejscach publicznych mimo braku oficjalnego nakazu. W obliczu mnożących się skupisk w domach opieki Francois Braun zapewnił, że rozumie niepokój rodzin, ponieważ sam tego doświadczył. Jego zdaniem jest to znak, że należy powrócić do środków ochronnych.

- Aby uniknąć masakry, apeluje do wszystkich Francuzów, aby się zaszczepili i skorzystali z drugiej dawki przypominającej. Szczepienia są dostępne dla wszystkich - mówił Braun.

Zobacz wideo Prof. Wojciechowski: Rząd potrzebuje pieniędzy, około 160-170 mld zł wydatków

Brak leków we Francji. Powodem problemy w dystrybucji

W wywiadzie dla francuskiej stacji BFM TV Francois Braun odniósł się również do kwestii braku leków przeciwgorączkowych oraz antybiotyków w aptekach.

Zdaniem ministra zdrowia głównymi powodami braku m.in. amoksycyliny są problemy w dystrybucji oraz wzrost infekcji grypowych, covidowych, a także przypadków zapalenia oskrzeli w okresie jesiennym.

Braun zaapelował do Francuzów, aby nie panikowali i nie robili zapasów leków.

Więcej o: