Rosjanie rozmieścili wyrzutnie rakiet w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Okupant szykuje prowokację?

Według koncernu Energoatom Rosjanie prawdopodobniej przygotowują prowokację polegająca na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca. Ostrzał może być przeprowadzony bezpośrednio z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Rosjanie rozmieścili w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej wyrzutnie rakiet Grad. Broń została ustawiona w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora. Poinformował o tym na swojej stronie internetowej operator ukraińskich elektrowni - koncern Energoatom.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Rosjanie szykują prowokację? Rozmieścili wyrzutnie rakiet w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Jak napisano, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Grad Rosjanie umieścili obok bloku energetycznego numer 6, bezpośrednio przy magazynie zużytego paliwa jądrowego. Według Energoatomu prawdopodobniej przygotowywana jest prowokacja polegająca na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca. Ostrzał może być dokonywany bezpośrednio z terytorium elektrowni atomowej, a bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem Rosjanie wykorzystają jako osłonę.

Rosyjskie wojsko od marca okupuje znajdującą się w mieście Enerhodar największą w Europie elektrownię jądrową. W tym czasie dokonywało już prowokacji polegających na ostrzałach z terenów elektrowni ukraińskich miast położonych na przeciwległym brzegu Dniepru.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Siergiej ŁawrowŁawrow opowiada o szoku kulturowym, którego doznał w Szwecji: To nieludzkie

Wołodymyr Zełenski o sytuacji w okolicach Bachmutu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środowym wieczornym przemówieniu, że najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w okolicach Bachmutu. Jak mówił w wieczornym wystąpieniu, trwają tam bardzo zacięte walki. - Trwają tam ciężkie starcia. Każdy metr ma znaczenie. Dziękuję wszystkim naszym chłopcom, którzy niszczą tam wroga dzień i noc o każdej godzinie. Podczas dzisiejszego spotkania ze sztabem omówiłem również sytuację w obwodach ługańskim, charkowskim oraz na granicach państwa - powiedział.

Zełenski dodał, że służby nieustannie pracują nad naprawą infrastruktury energetycznej, atakowanej przez Rosjan. Jak powiedział, z powodu rosyjskiego "terroru energetycznego" niemożliwym jest obecnie przywrócenie pełnej produkcji prądu.

Władimir PutinPutin ma już plan ewakuacji w przypadku przegranej wojny?

Więcej o: