USA. Departament Stanu po słowach Putina: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest nieodpowiedzialna

Władimir Putin twierdził, że "wzrasta ryzyko wojny jądrowej". Wypowiedź tę skrytykował Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. - Takie luźne wzmianki są nieodpowiedzialne - stwierdził.

Podczas dorocznego posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Praw Człowieka Władimir Putin stwierdził, że wzrasta ryzyko wojny jądrowej. Powiedział, że Rosja "w żadnych okolicznościach" nie użyje broni nuklearnej jako pierwsza. - Nie jesteśmy szaleni, wiemy, czym jest broń atomowa. Nie będziemy nią wymachiwać jak brzytwą - zapewniał Putin. Jak dodał, dla Rosji broń atomowa to przede wszystkim "środek obrony".

Władimir PutinPutin o wojnie nuklearnej: Ryzyko rośnie, ale nie jesteśmy szaleni

Ned Price: Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest nieodpowiedzialna

Do słów Putina odniósł się w środę Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. - Nie będę wchodził w kwestię tego, jaka jest nasza ocena ryzyka wojny jądrowej. Uważamy, że każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział na konferencji prasowej.

- Takie wypowiedzi stoją w sprzeczności z oświadczeniem, które słyszeliśmy od rosyjskich oficjeli, nawet w ostatnich tygodniach, potwierdzających tę bardzo prostą zasadę, że wojna jądrowa nie powinna być nigdy toczona i nie może być przez nikogo wygrana - podkreślił.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie i Rosji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Broń jądrowa ma to do siebie, że jest bronią odstraszania, ale ma też urok zastraszania

Władimir Putin straszył bronią jądrową

Prezydent Rosji po raz ostatni wspominał o broni jądrowej po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji 21 września - zauważyła Agencja Reutera. - Jeśli integralność terytorialna naszego kraju jest zagrożona, bez wątpienia użyjemy wszystkich dostępnych środków, aby chronić Rosję i nasz naród, to nie jest blef - zapowiedział wtedy rosyjski dyktator. - W swojej agresywnej antyrosyjskiej polityce Zachód przekroczył każdą granicę. Ci, którzy próbują nas szantażować bronią jądrową, powinni wiedzieć, że wiatrowskaz może się obrócić i skierować w ich stronę - zagroził.

Od tego czasu Putin zaprzestał nuklearnych gróźb, co - zdaniem Agencji Reutera przytaczającej słowa amerykańskiego urzędnika - było wynikiem skrytykowania przez władze Chin na szczycie ASEAN w Kambodży, retoryki Rosji dotyczącej broni jądrowej. Najwyraźniej reprymenda Chin nie na długo powstrzymała prezydenta Rosji.   

Ukraińska ambasada w Hiszpanii (zdj. ilustracyjne)Nowe ustalenia w sprawie serii przesyłek z podejrzaną zawartością

Więcej o: