Białoruś. Ruchy wojsk i sprzętu. Rada Bezpieczeństwa: To kontrola systemu reagowania na terroryzm

Białoruś w środę i czwartek prowadzi "kontrolę państwowego systemu reagowania na akty terroryzmu" - poinformowała państwowa agencja BelTA. Jak przekazały tamtejsze władze, związane jest to m.in. z przemieszczaniem sprzętu wojskowego i personelu narodowych sił bezpieczeństwa.

Kontrola państwowego systemu reagowania na akty terroryzmu prowadzona jest pod przewodnictwem Sekretariatu Stanu Rady Bezpieczeństwa Republiki Białorusi - informuje BelTA. Przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa jest nieuznawany m.in. przez unijne kraje Alaksandr Łukaszenka.

"W tym okresie planowane jest przemieszczanie sprzętu wojskowego i personelu narodowych sił bezpieczeństwa, czasowe ograniczenie poruszania się (transportu) obywateli po niektórych drogach publicznych i obszarach oraz użycie imitacji broni do celów szkoleniowych" - przekazała państwowa agencja informacyjna.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jednocześnie władze Rady Bezpieczeństwa przeprosiły za "wszelkie niedogodności".

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W sprawie Patriotów wiarygodny był tylko pierwszy wpis Błaszczaka

Białoruś. Wizyta Siergieja Szojgu

W sobotę w Mińsku przebywał z wizytą minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który spotkał się ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem i prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką.

W ocenie rosyjskich analityków niezależnych wizyta Siergieja Szojgu miała być jednym z elementów presji, jaką na Mińsk próbuje wywrzeć Moskwa, aby zmusić Łukaszenkę do bezpośredniego zaangażowania się w wojnę w Ukrainie.

Z cmentarza usunięto tablice upamiętniające ofiary NKWDBiałoruś. Wyrwano pamiątkowe tablice z pomnika na cmentarzu w Grodnie

Rosjanie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia ostrzału ukraińskiej infrastruktury, szkolą na tamtejszych poligonach kadrę oficerską i korzystają z białoruskich zapasów amunicji.

Rosyjscy i białoruscy analitycy niezależni są zdania, że Alaksandr Łukaszenka nie wyda rozkazu bezpośredniego udziału żołnierzy w działaniach na froncie, bo obawia się buntu w armii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: