Niemcy. Skrajnie prawicowi ekstremiści planowali obalenie rządu i zamach na parlament. Wielka akcja służb

Prokuratura Federalna Niemiec poinformowała o aresztowaniu 25 skrajnie prawicowych ekstremistów, którzy planowali pucz w kraju. Dążyli do obalenia rządu, zamachu na parlament i nie wykluczali zabójstw politycznych. Służby przeprowadziły przeszukania w 11 krajach związkowych, łącznie w sprawie zatrzymanych jest 52 podejrzanych.

Tysiące funkcjonariuszy policji przeprowadziło w środę serię nalotów na podejrzanych skrajnie prawicowych ekstremistów, którzy mieli planować zamach na parlament i obalenie rządu - informuje AP.

We wczesnych godzinach porannych zatrzymano 25 domniemanych członków organizacji. Wszyscy są obywatelami Niemiec. Prokuratorzy poinformowali, że zatrzymano również trzy inne osoby, w tym obywatela Rosji, które są podejrzane o wspieranie jednostki.

Sądowe przeszukania w ponad 130 nieruchomościach. Także koszary jednostki sił specjalnych 

Aresztowań dokonano w różnych miejscach w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlinie, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii, Turyngii oraz w Kitzbühel w Austrii, oraz Perugii we Włoszech. Rozpoczęto sądowe przeszukania w ponad 130 nieruchomościach, akcja objęła też kolejnych 27 podejrzanych. 

Tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że przeszukiwane lokalizacje obejmują koszary niemieckiej jednostki sił specjalnych KSK w mieście Calw. Jednostka była w przeszłości sprawdzana pod kątem domniemanego skrajnie prawicowego zaangażowania niektórych żołnierzy. Prokuratura nie skomentowała tych doniesień.

W najbliższych godzinach sąd zdecyduje o środkach wobec zatrzymanych.

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm Sejmie

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Organizacja miała powstać w końcu listopada 2021 roku. Prokuratura poinformowała, że jej członkowie postawili sobie za cel przełamanie istniejącego porządku państwowego w Niemczech i zastąpienie go własną, wypracowaną już w zarysie formą rządów. Swoje idee chcieli wcielić przy użyciu środków militarnych i stosując przemoc wobec funkcjonariuszy państwowych. Nie wykluczali zabójstw politycznych.

Wojna w Ukrainie. Ukraińscy żołnierze ostrzeliwują rosyjskie pozycje na linii frontu w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim. 6 grudnia 2022 r.USA. Ned Price: Nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza jej granicami

- Podejrzani byli świadomi, że ich cel można osiągnąć jedynie środkami wojskowymi i siłą -  powiedział AP prokurator.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann napisał na Twitterze, że dzięki akcji służb zdemontowano podejrzaną komórkę terrorystyczną, udowadniając, że Niemcy są w stanie obronić swoją demokrację.

Więcej o: