USA. Ned Price o atakach na bazy w Rosji: Nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza jej granicami

- To dostawy obronne - tak o sprzęcie wojskowym i broni, którą USA przekazują Ukrainie mówił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Podkreślił, że Stany Zjednoczone "nie zachęcają Ukrainy do uderzania poza jej granicami".

Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu powtórzył stanowisko administracji w Waszyngtonie, które brzmi jednoznacznie: USA nie dostarczyły Ukrainie broni, której miałaby użyć w Rosji.

Jasno stwierdziliśmy, że są to dostawy obronne. Wcześniej powiedział to bardzo wyraźnie prezydent - nie pozwalamy Ukrainie uderzać poza jej granice. Nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza jej granicami. Wszystko, co robimy, wszystko, co robi świat, aby wesprzeć Ukrainę, wspiera niepodległość Ukrainy, jej suwerenność, integralność terytorialną

- zapewnił w czasie wtorkowej konferencji prasowej Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Koziej: Na Ukrainie są dwie wojny, zimna między Rosją a Zachodem i gorąca między Ukrainą a Rosją

Rosja: Dron spadł na poligon wojskowy w pobliżu miasta Engels

W poniedziałek w pobliżu miasta Engels, w obwodzie saratowskim na południowym wschodzie Rosji dron spadł na pas startowy jednego z wojskowych lotnisk i uszkodził dwa bombowce. Uszkodzone maszyny, to strategiczne bombowce dalekiego zasięgu Tu-95. Do podobnych incydentów doszło na lotniskach w Kursku i obwodzie riazańskim.

Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że nie ma żadnego potwierdzenia tego, że za ataki odpowiada Ukraina. Kijów nie odniósł się do tych wydarzeń, a Moskwa i tamtejsze Ministerstwo Obrony oskarżyło Ukrainę o "atak terrorystyczny".

Zapewniamy Ukrainie to, czego potrzebuje na swoim suwerennym terytorium, na ukraińskiej ziemi, aby stawić czoła rosyjskim agresorom, którzy przekroczyli granicę, którzy próbowali, w niektórych przypadkach, nielegalnie zaanektować terytorium i nielegalnie okupują terytorium Ukrainy. Zapewniamy naszym ukraińskim partnerom to, czego potrzebują, aby stawić czoła temu zagrożeniu

- dodał Price.

Zełenski: Dziękuje wszystkim zaangażowanym w obronę Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim zaangażowanym w obronę Ukrainy. Ukraiński przywódca, z okazji obchodzonego wczoraj Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy, odwiedził żołnierzy w Słowiańsku na wschodzie kraju, walczących z rosyjskim agresorem.

Z kolei w przemówieniu, wygłoszonym wieczorem podczas uroczystości w Kijowie, prezydent podkreślił, że możliwość spędzenia tego dnia z obrońcami Ukrainy była dla niego zaszczytem. "Chcę powiedzieć wszystkim, co jest dziś w sercu każdego Ukraińca: Dziękuję! Dziękuję absolutnie wszystkim żołnierzom, marynarzom, sierżantom, oficerom, pułkownikom, generałom, bohaterom i oczywiście wszystkim waszym ojcom i matkom" - powiedział Wołodymyr Zełenski, życząc żołnierzom zwycięstwa.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: