Łotwa zamknęła antyputinowską, ale prorosyjską TV DOŻD. "Władze były bardzo cierpliwe"

"Działająca na Łotwie od lipca rosyjska niezależna telewizja DOŻD została pozbawiona koncesji. Szef Rady Mediów Elektronicznych jako przyczyny wskazuje szereg naruszeń, a także zagrożenie bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego.

Krajowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) poinformowała, że decyzja o cofnięciu licencji została podjęta "w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego" - podaje BBC. W uzasadnieniu uwzględniono także szereg naruszeń popełnionych przez stację w ostatnim czasie. Są to: nieudostępnianie ścieżki w języku narodowym dla audycji, przedstawianie Krymu na mapie jako części terytorium Rosji i nazywanie armii rosyjskiej "naszą armią". Oceniono również informacje otrzymane od służb bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Decyzja została skrytykowana przez wielu działaczy opozycji w Rosji, którzy twierdzą, że telewizja była ważnym i niezależnym źródłem informacji o wojnie dla rosyjskojęzycznych odbiorców. 

Ekspert OSW: "Łotewskie władze były bardzo cierpliwe" 

"Prawo łotewskie musi być przestrzegane przez wszystkich" - odpowiada przewodniczący rady mediów Ivars Abolins.

"Jakbym miał oceniać, to głównym powodem, dla którego władze Łotwy anulowały licencje TV DOŻD jest buta i odklejenie. Liczba przewinień ze strony redakcji jest bardzo długa. Zaczynając od rosyjskiej narracji imperialnej , kończąc na łamaniu prawa i obietnic. Łotewskie władze były bardzo cierpliwe" - ocenia Bartosz Chmielewski ekspert OSW. 

TV DODŻ, co to za stacja?

TV DODŻ to kanał, który od dawna krytykuje prezydenta Władimira Putina i rosyjski rząd, przez co został zablokowany w Rosji na początku marca, zaledwie kilka dni po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Wielu pracowników stacji uciekło wówczas z Rosji, a później rozpoczęło prace nad odbudową DODŻa za granicą. To jedno z kilku niezależnych mediów, które przeniosły swoją działalność na Łotwę. 

Więcej o: