USA chce uznać grupę Wagnera za organizację terrorystyczną. "Kucharz Putina" ostrzega

Wagnerowcy walczą w Ukrainie z ramienia Kremla. Stany Zjednoczony rozważają, czy uznać grupę za zagraniczną organizację terrorystyczną. Jewgienij Prigożyn, rosyjski oligarcha znany jako "kucharz Putina", ostrzega przed podjęciem takiej decyzji.

Biały Dom rozważa uznanie grupy Wagnera za zagraniczną organizację terrorystyczną. Pozwoliłoby to Stanom Zjednoczonym wszcząć postępowanie karne przeciwko najemniczej firmie i jej członkom, a także zająć się jej aktywami na całym świecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Jewgienij Prigożyn do USA: Nie wywołuj wilka z lasu 

Jewgienij Prigożyn, zw. kucharzem Putina, postanowił na te informacje zareagować na Telegramie. "Jak to mówią: nie wywołuj wilka z lasu. Kiedy zostajesz wpisany na listę organizacji terrorystycznych, to robisz wszystko, co konieczne, aby osiągnąć swoje cele. Już raz umieścili jedną organizację na liście organizacji terrorystycznych i otrzymali taką odpowiedź, że drżą" - napisał Prigożyn, którego cytują ukraińskie media.

"Nigdy nie przekroczyliśmy granic tego, co jest dozwolone, nigdy nie uciskaliśmy ludności cywilnej, zawsze ratowaliśmy uciskanych przed przemocą, nigdy nie wpadliśmy w żadną kategorię organizacji terrorystycznych, nigdy nie przekroczyliśmy i nie zamierzamy przekraczać praw moralności" - zapewnił twórca Grupy Wagnera.

Przypomnijmy, Grupa Wagnera to prywatna rosyjska firma wojskowa Jewgienija Prigożyna. Nieoficjalnie działa jako "długie ramię" Kremla i jest wysyłana w miejsca konfliktu, w które teoretycznie Rosja się nie angażuje. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami, w związku ze stosowanymi przez nich torturami, egzekucjami i zabójstwami m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.

Billboardy w Rosji (zdjęcie ilustracyjne)Rosja. Billboardy Grupy Wagnera w Rosji "Orkiestra W czeka na Ciebie"

USA uzna Rosję za państwo sponsorujące terroryzm? Biały Dom jest na "nie"

Stany Zjednoczone wciąż są w obliczu nacisków - zarówno ze strony Ukraińców, jak i Kongresu - by ogłosić Rosję państwowym sponsorem terroru. Biały Dom jest temu przeciwny.

- Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm mogłoby związać ręce społeczności międzynarodowej, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na deeskalację - wyjaśnił podczas wirtualnej konferencji rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

- Nadal nie uważamy, że taka desygnacja nie będzie odpowiadała na potrzeby, jakie mamy w Ukrainie (...) w rzeczy samej, rozmawialiśmy z niektórymi organizacjami pozarządowymi i powiedzieli nam, że taka desygnacja ws. terroryzmu utrudniłaby im dostarczanie pomocy humanitarnej Ukraińcom - dodał. 

Jewgienij Prigożyn"Kucharz Putina": "Ingerowałem w wybory w USA". Biały Dom odpowiada

Więcej o: