Finlandia. Dziwny dźwięk niepokoi w przygranicznym miasteczku. Mieszkańcy wskazują na Rosjan

W fińskiej miejscowości Imatra leżącej przy granicy z Rosją mieszkańców niepokoją hałasy. Dziwny dźwięk, który pojawia się od kilku tygodni, słyszą nawet przez kilka godzin. Straż graniczna zapewnia, że przygląda się sytuacji.

70-letni Tuomo Hallikas mieszka w Imatrze, fińskim miasteczku położonym niedaleko granicy z Rosją. Skarży się, że od kilku tygodni dobiega do niego dziwny hałas zza granicy. Jak mówi w rozmowie z helsińskim dziennikiem "Illa Sanomat", w zeszły weekend dźwięk ten trwał kilka godzin.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Hallikas i jego sąsiedzi zastanawiają się, co wywołuje ów hałas. Mężczyzna ma pewną teorię: twierdzi, że przyczyną może być uwalnianie przez Rosjan gazu ziemnego z rurociągów.

Wyspy Kurylskie. Rosja ustawiła systemy obronne na terenie, o który spiera się z JaponiąWyspy Kurylskie. Rosja ustawiła systemy przeciwrakietowe w pobliżu Japonii

Finlandia. Dziwny hałas przy fińsko-rosyjskiej granicy? Strażnik: Nic nietypowego

Dziennikarze "Illa Sanomat" zapytali o "dziwny hałas" majora Jouniego Lahtinena, dyrektora generalnego Straży Granicznej Południowo-Wschodniej Finlandii. Przyznał, że rzeczywiście słychać różne hałasy zza granicy, ale zaznaczył, że "nie są one nietypowe". Zapewnił też, że pogranicznicy przyglądają się sprawie.

Z kolei fiński profesor Veli-Pekka Tynkkynen, znawca rosyjskiej polityki środowiskowej i energetycznej, wyjaśnił, że uwalnianie gazu do atmosfery - o ile dochodzi do niego w tym przypadku - może być zagrożeniem dla środowiska. Dodał, że spalanie metanu nie szkodzi tak bardzo, jak jego uwalnianie.

Wojna w Ukrainie (zdj. ilustracyjne)Polski kościół przetrwał dwie wojny i rewolucję. Zniszczyli go Rosjanie

Tynkynnen zauważył też, że Rosjanie bezpośrednio przy granicy nie mają żadnej elektrowni gazowej czy rurociągów, z których błękitne paliwo mogłoby się ulatniać. Najbliższym takim miejscem jest tłocznia Portowaja - oddalona od Imatry o ponad 100 km.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Finowie słyszą hałas z Rosji. "To pewnie nasza stacja radarowa"

Seppo Grönlund, który jesienią obserwował ptaki z wieży Virolahti, fińskim mieście położonym około 20 km od rosyjskiej tłoczni, wątpi, aby hałas dobiegał właśnie stamtąd. - Źródło dźwięku musi być gdzieś bliżej. To najpewniej stacja radarowa położona po naszej stronie granicy - stwierdził.

Więcej o: