Kim Dzong Un wprowadził alarm bojowy i kazał wystrzelić pociski do morza. To odpowiedź na manewry wojsk

Korea Północna wystrzeliła ponad 130 pocisków artyleryjskich, które spadły do wody w strefie buforowej przy granicy z Koreą Południową. Jest to odpowiedź na ćwiczenia wojskowe Seulu i Waszyngtonu.

Żołnierze Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęli w poniedziałek (5 grudnia) wspólne ćwiczenia wojskowe. Oba państwa chcą wzmocnić gotowość bojową w związku z potencjalnymi kolejnymi testami broni - w tym broni nuklearnej - przez Koreę Północną. Pjongjang skrytykował manewry wojskowe. Stwierdził, że to "prowokacja" i "dowód na wrogą politykę" Seulu i Waszyngtonu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Korea Północna inaczej rozumie pojęcie denuklearyzacji"

Korea Północna: "Wróg musi natychmiast zaprzestać prowokacyjnych działań wojskowych"

W odpowiedzi na przygraniczne ćwiczenia Korea Północna poinformowała o wprowadzeniu alarmu bojowego w swoich wojskach. Z kolei żołnierzom władze nakazały wzmożoną obserwacje. Dowództwo armii poleciło też wystrzelenie kolejnej serii pocisków artyleryjskich do morza.

- Wróg musi natychmiast zaprzestać prowokacyjnych działań wojskowych w strefie w pobliżu linii frontu - powiedział w rozmowie z państwową agencją KCNA rzecznik północnokoreańskiej armii, na którą powołuje się agencja Reutera. 

5 grudnia władze Korei Północnej podały, że wystrzeliły ponad 130 pocisków artyleryjskich do morza na swoim wschodnim i zachodnim wybrzeżu. Część z nich spadła w tzw. strefie buforowej w pobliżu granicy morskiej rozdzielającej oba państwa.

Strefa została określona w 2018 roku w ramach porozumienia o łagodzeniu napięć wojskowych na Półwyspie Koreańskim. Seul nazwał wystrzał pocisków złamaniem ustanowionych zasad. 

Kim Yo Jong, sister of North Korean leader Kim Jong UnSiostra Kim Dzong Una odgraża się USA "fatalnym kryzysem bezpieczeństwa"

Siódma próba jądrowa? 

Od 2019 roku Pjongjang nie wykazuje chęci udziału w negocjacjach denuklearyzacyjnych. W 2018 roku Pjongjang ogłosił moratorium na kolejne próby jądrowe. Zniszczono też część tuneli na poligonie Punggye-ri, co miało być gestem dobrej woli w związku z prowadzonymi wówczas rozmowami na temat denuklearyzacji. Dialog załamał się w 2019 roku. 

Korea Północna dokonała w ostatnim czasie rekordowo dużej liczby testów rakietowych, tłumacząc je zagrożeniem ze strony Korei Południowej i USA. Co więcej, według analityków Pjongjang zakończył przygotowania do nowej próby jądrowej - siódmej z kolei.

Sprawa denuklearyzacji Korei Północnej wciąż pozostaje w impasie.

To nieopatrzone zdjęcie dostarczone 27 listopada 2022 r. przez rząd Korei Północnej pokazuje przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una i jego córkę idących na sesję zdjęciową z osobami zaangażowanymi w niedawne wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-17, w niezidentyfikowanym miejscu w Korei Północnej.Korea Północna. Kim znów pokazał się z córką. Ma być jego następczynią?

Więcej o: