W Pradze stanęła nietypowa rzeźba Putina. "Wygląda jak zła postać z 'Inwazji Jaszczurów'"

Nietypowy pomnik Władimira Putina stanął w poniedziałek w czeskiej Pradze. Instalacja przedstawia rosyjskiego prezydenta jako goblina. Rzeźbę autorstwa Duszana Dostala będzie można oglądać tylko przez miesiąc.

Pomnik przedstawia Władimira Putina jako goblina z prawą ręką wyciągniętą w geście nazistowskiego pozdrowienia. Lewą dłonią zakręca kurek z gazem. Pod nim jest widoczny kontur Europy. Rzeźbę Duszana Dostala będzie można oglądać tylko przez miesiąc. Później zostanie sprzedana na aukcji, a dochód ma być przeznaczony na zakup uzbrojenia dla ukraińskiej armii. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

- Udał się ten łotr, co? Wygląda jak zła postać z "Inwazji Jaszczurów" (satyra Karela Capka na m.in.  żarłoczny kapitalizm, faszyzm, rasizm czy komunizm - powstała w przeddzień wybuchu II wojny światowej), która ma gębę rosyjskiego prezydenta. Nie jest to nic pochlebnego. Wszyscy jesteśmy przeciwko niemu i każdy demonstruje to na swój sposób - mówili korespondentowi Polskiego Radia okoliczni mieszkańcy, którzy przyszli, by sfotografować pomnik.

Miejsce, w którym ustawiono rzeźbę - plac Brygad Międzynarodowych w dzielnicy Bubenecz - nie jest przypadkowe. Wcześniej stał tu kontrowersyjny pomnik Iwana Koniewa, którego oddziały wyzwoliły Pragę spod niemieckiej okupacji. Lokalne władze usunęły posąg radzieckiego marszałka wiosną 2020 roku.

Rakieta spadła na terytorium MołdawiiRakieta spadła na terytorium Mołdawii. Premierka kraju zabrała głos

Demon z mitologii perskiej wyobrażający zło absolutne

Autor rzeźby Duszan Dostal, powiedział, że jego praca została zatytułowana "Ahriman". To demon z mitologii perskiej wyobrażający zło absolutne - czytamy na stronie ceskenoviny.cz

Portal podaje, że na pomysł instalacji "pomnika" i późniejszej akcji wpadł Dalibor Dedek, biznesmen, który na początku maja zapowiedział akcję "Prezent dla Putina". To zbiórka pieniędzy na broń dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

- Pomnik powinien być sygnałem dla Czech, że wojna w Ukrainie nadal trwa i wymaga rozwiązania. To także sygnał dla Ukraińców, że jesteśmy z nimi i dla Rosji, że splunęli na swoją historię - powiedział Dedek. W jego ocenie rzeźba Putina mogłaby zostać sprzedana na aukcji za kwotę sześciocyfrową. 

Włodzimierz CimoszewiczCimoszewicz wygrał w sądzie z TVP ws. materiału o leśniczówce. "Było warto"

Więcej o: