"The WSJ": Amerykanie przeprogramowali HIMARS-y dla Ukrainy, by ograniczyć zasięg rakiet

Amerykanie potajemnie przeprogramowali systemy rakietowe HIMARS dla Ukrainy, by nie mogły obsługiwać rakiet dalekiego zasięgu - podaje nieoficjalnie dziennik "The Wall Street Journal". Jak wskazuje gazeta, Stany Zjednoczone chcą w ten sposób zapobiec rozprzestrzenieniu się wojny.

Według przedstawicieli amerykańskich władz, cytowanych przez "The WSJ", wyrzutnie zostały tak zmodyfikowane, by nie mogły na przykład wystrzeliwać pocisków ATACMS o zasięgu ponad 300 kilometrów.

Amerykanie mimo próśb nie przekazali Ukrainie takich rakiet, ale też zabezpieczyli się na wypadek, gdyby Ukraińcy nabyli te, albo inne rakiety długiego zasięgu, od innego państwa. Jak wskazuje "The Wall Street Journal", w tym celu potrzebna była modyfikacja oprogramowania HIMARS-ów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Od czerwca Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 20 takich wyrzutni, a także zapas rakiet o zasięgu blisko 50 mil (ok. 80 km). Rakiety były wykorzystywane do ataków na znajdujące się w Ukrainie m.in. rosyjskie magazyny amunicji.

Pentagon i Biały Dom odmówiły komentarza. Do ustaleń "The WSJ" nie odniosło się również ukraińskie wojsko.

Zobacz wideo Czarzasty: Kwintesencją władzy Ziobro jest trzymanie ludzi za pysk

"The WSJ": Amerykanie przeprogramowali HIMARS-y, by ograniczyć zasięg rakiet

Eksperci nie są jednoznaczni w ocenie tych doniesień. Cytowany w artykule były szef NATO Anders Fogh Rasmussen wskazał, że Rosja przyspieszyła wojnę, atakując ukraińską infrastrukturę krytyczną.

- Jeśli chcemy powstrzymać Putina, to polityka odstraszania powinna być prowadzona właśnie poprzez dostarczanie Ukrainie rakiet długiego zasięgu - komentował w rozmowie z "The WSJ" były sekretarz generalny.

Z kolei były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Charles Kupchan stwierdził, że "Stany Zjednoczone powinny unikać zachęcania lub ułatwiania ukraińskich wysiłków zmierzających do całkowitego wypędzenia sił rosyjskich z całego ich terytorium, w tym z Krymu". Zdaniem Kupchana, mogłoby to "skłonić Putina do podjęcia jeszcze bardziej lekkomyślnych działań", w tym użycia broni nuklearnej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: