Siergiej Szojgu w Mińsku z niezapowiedzianą wizytą. ISW: "Celem wywarcie presji na Białoruś"

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu spotkał się z ministrem obrony Białorusi oraz z Alaksandrem Łukaszenką. Zdaniem analityków amerykańskiego think-tanku ISW wizyta rosyjskiego ministra miała być kolejną formą nacisku na Mińsk, by ten kontynuował wsparcie dla działań Rosji w Ukrainie.

W sobotę (3 grudnia) informowaliśmy, że Siergiej Szojgu złożył niezapowiedzianą wizytę w Mińsku. Minister obrony Rosji rozmawiał ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem, a także z samym Alaksandrem Łukaszenką. W ocenie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną rozmowa obu szefów MON miała "prawdopodobnie na celu umocnienie więzi bezpieczeństwa między Rosją a Białorusią". 

Zobacz wideo Cichanouska: Nie może być wolnej Białorusi bez wolnej Ukrainy

Szojgu na Białorusi. ISW: Spotkanie miało wywrzeć presję na Mińsk

Podczas swojej wizyty Szojgu podpisał poprawki do umowy o wspólnym zapewnianiu bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej. "Szojgu prawdopodobnie spotkał się z Chreninem i Łukaszenką, próbując wywrzeć presję na Białoruś, aby dalej wspierała ofensywną kampanię Rosji w Ukrainie" - pisze instytut i podkreśla, że już wcześniej oceniał, że przystąpienie Białorusi do wojny w Ukrainie jest mało prawdopodobne. 

Jak pisaliśmy, zdaniem ISW twierdzenie prezydenta Białorusi o zagrożeniu ze strony NATO ma być formą przeciwstawienia się rosyjskiej presji na dołączenie do wojny, sugeruje bowiem, że białoruskie wojsko musi pozostać na miejscu w celu obrony przed potencjalną agresją. 

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Atak na Zaporoże. "Uderzyli cholernymi rakietami w obiekty energetyczne"

Białoruś dołączy do wojny w Ukrainie? Niezależni analitycy: Łukaszenka obawia się buntu w armii

Sobotnią wizytę ministra obrony Rosji na Białorusi ocenili także niezależni białoruscy i rosyjscy analitycy. Według nich wizyta Szojgu miała zmusić Mińsk do bezpośredniego zaangażowania się w wojnę. Równocześnie są jednak zdania, że Łukaszenka nie wyśle swoich żołnierzy na front w obawie przed buntem w armii.

Irańskie drony Shahed 136, z których Rosja korzysta podczas wojny w UkrainieRosjanie nie używają już dronów-kamikadze z Iranu. Powodem ma być mróz

Więcej o: