Zełenski: Aby przetrwać zimę, musimy być bardziej wytrwali i zjednoczeni niż kiedykolwiek

Prezydent Ukrainy powiedział, że - aby przetrwać nadchodzącą zimę - jego rodacy muszą być bardziej wytrwali i zjednoczeni niż kiedykolwiek. W cowieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że zwłaszcza teraz nie można dopuścić do wewnętrznych konfliktów i sporów, które mogą osłabić Ukrainę.

Polityk w swoim niedzielnym wystąpieniu stwierdził, że cała Ukraina powinna stać się jednym wielkim "Punktem Niezwyciężoności" i codziennie wspólnie pracować.

Zobacz wideo Zełenski dziękuje Polsce po polsku z okazji Święta Niepodległości. "Różnie było między nami, ale jesteśmy krewnymi"
Państwo, biznes, ludzie - my wszyscy, Ukraińcy, wszyscy razem

- dodał.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jesienią ukraińska armia zrobiła bardzo wiele, aby wzmocnić pozycję swojego państwa i doprowadzić do przegranej okupanta. Wyraził nadzieję, że - dzięki wspólnym wysiłkom - to samo będzie można powiedzieć po zimie:

Ukraińcy dniami i nocami pracowali, by przywracać normalność po rosyjskich nalotach. Bez względu na skalę terroru okupantów pragnienie odbudowy naszego domu było zawsze jeszcze większe. Tak powinno być nadal

- powiedział.

Ukraiński przywódca zaapelował o wspieranie i wzmacnianie sił obronnych poprzez zgodne, wspólne działanie wszystkich rodaków.

Ukraiński sztab o stratach po stronie Rosji

W niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od 24 lutego br. ukraińska armia zlikwidowała około 91 tysięcy 150 rosyjskich żołnierzy, w tym 550 w ciągu poprzedniej doby. Ukraińskie siły artyleryjskie oraz rakietowe zniszczyły 2922 rosyjskie czołgi, w tym 5 w ciągu ostatniej doby, 5892 opancerzone wozy bojowe, w tym 6 w ciągu ostatniej doby, 1908 systemów artyleryjskich, 2 w ciągu doby. Ponadto ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły 281 rosyjskich samolotów, w tym jeden wczoraj, 263 rosyjskie śmigłowce, 1573 drony, w tym 1 w ostatniej dobie, również 531 pocisków cruise.

Według Sztabu Generalnego, Ukraińcy zniszczyli 16 rosyjskich statków. Liczba pojazdów wojskowych i cystern rosyjskich okupantów zmniejszyła się o 5 i pół tysiąca sztuk. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 7 cystern z paliwem.

Więcej o: