Iran. Egzekucja czterech osób podejrzanych o pracę dla Mossadu

Szpiegowanie dla Izraela - to powód niedzielnej egzekucji czterech osób w Iranie. Wszystkie były oskarżone o pracę dla izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad. Informację o egzekucji podała irańska państwowa agencja informacyjna IRNA.

O straceniu czterech osób w Iranie informuje Associated Press, powołując się na irańską agencję IRNA. Z doniesień tych wynika, że Gwardia Rewolucyjna ogłosiła aresztowanie grupy osób powiązanych z Mossadem. Władze w Teheranie twierdzą, że wszyscy zatrzymani byli wcześniej karani i próbowali zakłócić bezpieczeństwo kraju.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ostrzał i desant z powietrza. Ćwiczenia flot u wybrzeży Iranu

AP: Iran dokonał egzekucji szpiegów Mossadu

IRNA podała nazwiska straconych. To Hossein Ordoukhanzadeh, Shahin Imani Mahmoudabadi, Milad Ashrafi i Manouchehr Shahbandi. Wobec wszystkich orzeczono karę śmierci pod zarzutem "współpracy wywiadowczej z Izraelem". Trzech innych członków zatrzymanej grupy dostało wyroki od pięciu do 10 lat więzienia.

Wszyscy zatrzymani mieli kraść i niszczyć własność prywatną i publiczną oraz porywać i przesłuchiwać ludzi. Według irańskich władz rzekomi szpiedzy mieli broń i otrzymywali wynagrodzenie od Mossadu w formie kryptowaluty. Jak podkreśla agencja, nie ma żadnych dowodów na którąkolwiek z domniemanych zbrodni.

AP przypomina, że Izrael i Iran są wrogami. Iran nie uznaje Izraela i wspiera antyizraelskie grupy zbrojne w całym regionie, takie jak Hezbollah i Hamas. Teheran co jakiś czas ogłasza zatrzymanie ludzi, o których mówi, że szpiegują dla obcych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Izraela. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: