Zuchwała kradzież w Korei Północnej. Łupem przestępców padło 200 kilogramów złota. Zarządzono obławę

Trzy zamaskowane osoby ukradły z opancerzonego pojazdu sztabki złota ważące łącznie 200 kg o wartości 12 mln dolarów - informuje portal Radio Free Asia (Radio Wolna Azja). Jak podaje RFA, władze zarządziły stan wyjątkowy w miastach przygranicznych.

Do zdarzenia doszło w połowie listopada. Jak informuje Radio Free Asia, opancerzony pojazd przewoził złoto do Pjongjangu z miasta Sinuiju przy granicy z Chinami. W pojeździe znajdowało się dwóch uzbrojonych żołnierzy.

Żołnierze mieli zostać jednak obezwładnieni przez trzech zamaskowanych napastników. Przestępcy uciekli ze sztabkami złota o wartości 12 mln dolarów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Władze ogłosiły stan wyjątkowy w przygranicznych miastach. Jak wskazuje RFA, w Korei Północnej nie ma rynku dla złota, więc, aby zostało spieniężone, musiałoby trafić do Chin.

Zobacz wideo "Ruski agent!", "To, co robicie, jest skandalem". Tak wyglądało głosowanie nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm

Korea Północna. Kradzież 200 kg złota

Północnokoreańskie służby nie wykluczają, że z kradzieżą mogą mieć związek byli żołnierze sił specjalnych z prowincji P'yŏngan Północny. Przesłuchano każdego z nich, nie przyniosło to jednak rezultatu. Sprawcy są wciąż poszukiwani.

Jeden z rozmówców wskazuje, że mieszkańcy miasta Hyesan zostali wręcz zalani ulotkami z instrukcją dla obywateli dotyczącą zgłaszania jakichkolwiek informacji mogących mieć znaczenie w śledztwie.

To nieopatrzone zdjęcie dostarczone 27 listopada 2022 r. przez rząd Korei Północnej pokazuje przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una i jego córkę idących na sesję zdjęciową z osobami zaangażowanymi w niedawne wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-17, w niezidentyfikowanym miejscu w Korei Północnej.Korea Północna. Kim znów pokazał się z córką. Ma być jego następczynią?

Szacuje się, że w Korei Północnej produkowanych jest ok. 2-4 ton złota rocznie. Większość trafia do organizacji "Pokój 39", zajmującej się zdobywaniem funduszy dla lidera Korei Północnej Kim Dzong Una i jego bliskich. Pozostała część złota trafia do północnokoreańskiego banku centralnego.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: