Czechy. Ukraiński konsulat ewakuowany z powodu podejrzanego pakunku

Ukraiński konsulat w Brnie został przed południem ewakuowany z powodu podejrzanego pakunku. Jak informuje policja, w przesyłce nie znaleziono jednak materiałów wybuchowych.

Początkowo policjanci informowali, że przesyłka, która dotarła rano do konsulatu przypominała te przechwycone w ostatnich dniach w Hiszpanii, gdzie jedna z paczek eksplodowała, raniąc pracownika ukraińskiej ambasady w Madrycie.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Oprócz ukraińskiego konsulatu w Brnie, służby ewakuowały pobliskie przedszkole, po czym przystąpiły do sprawdzania terenu. Prześwietlenie podejrzanej paczki promieniami rentgenowskimi wykazało, że nie stanowi ona zagrożenia. "Według wstępnych ustaleń, przesyłka zawierała zwierzęce tkanki. Teraz zostanie poddana bliższej analizie w laboratorium" - poinformowali na Twitterze policjanci.

Nie mamy żadnych informacji, aby pracownikom konsulatu bądź najbliższej okolicy zagrażało jakiekolwiek niebezpieczeństwo

- napisała policja, apelując do konsulatów i firm zbrojeniowych w Czechach o maksymalną ostrożność przy kontrolowaniu odbieranej poczty.

Ukraina. Rosyjskie szturmy w Donbasie, ataki na obiekty cywilne

Rosjanie ostatniej doby szturmowali pozycje Ukraińców w Donbasie. Tam też ukraińska armia kontratakowała w kierunku rosyjskich pozycji. W nocy na cywilne obiekty w obwodach donieckim, ale też charkowskim i dniepropietrowskim spadały rosyjskie pociski.

Ukraiński Sztab Generalny informuje o odpartych atakach w rejonie 14 miejscowości w Donbasie. W obwodzie Donieckim Rosjanie tradycyjnie szturmują w kierunku Bachmutu i Awdijiwki. W obwodzie ługańskim zaś szturmy Rosjan, ale też kontrnatarcie Ukraińców odbywa się wokół miasta Swatowe.

Trwają ostrzały artyleryjskie na całej linii frontu. Rosjanie w nocy z ciężkiej artylerii ostrzelali Nikopol w obwodzie Dniepropietrowskim. Na miasto spadło około 40 pocisków. W nocy rosyjskie rakiety spadły także na miasto Zaporoże. Celem były obiekty infrastruktury. Rosyjskie pociski spadły też m.in. na blok mieszkalny w obwodzie charkowskim. Są doniesienia o rannych cywilach.

Więcej o: