Masowe apostazje w Niemczech. Tak źle nie było jeszcze nigdy w historii. "Powody są dobrze znane"

Liczba chrześcijan po raz pierwszy w historii Niemiec spadła poniżej 50 proc. Tylko w ubiegłym roku od Kościoła odeszło prawie 360 tys. wiernych. Katolickie Centrum Mediów wskazuje na powody licznych apostazji.

Katolickie Centrum Mediów przedstawiło 1 grudnia najnowsze informacje na temat sytuacji wiernych w Niemczech. Okazuje się, że po raz pierwszy w historii kraju liczba chrześcijan spadła poniżej 50 proc. "Powody są dobrze znane" - pisze portal.

Zobacz wideo Terlikowski: Moim zdaniem można niektóre z tych działań uznać za tortury

Niemcy zmagają się z odpływem chrześcijan. Tak źle nie było jeszcze nigdy w historii

Jak czytamy, statystyki są szczególnie negatywne dla Kościoła katolickiego. W 2021 roku apostazji poddało się 359 338 katolików, a odsetek osób biorących udział w nabożeństwach religijnych spadł do zaledwie 4 proc.

"Do tego dochodzą skutki zmian demograficznych" - czytamy. Liczba chrztów i przybyłych wiernych jest "znacznie niższa" niż liczba pogrzebów. "Wiele wskazuje na to, że maleje również wpływ społeczny kościołów" - pisze portal.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Klerycy / zdjęcie ilustracyjneZapaść w seminariach. "Z 37-ki księżmi do dzisiaj jest 12 osób"

Wierni odchodzą od Kościoła w Niemczech. Powody? "Ciągła pętla nadużyć"

Portal zwraca uwagę na pojawiające się informacje o przestępstwach i nadużyciach wśród księży, sposób, w jaki reaguje na nie Stolica Apostolska czy kwestie finansowe (kath.ch podaje przykład kosztownego kolońskiego Kolegium Teologii Katolickiej). "[Zdaje się - red.], że oznaki zmęczenia można zaobserwować w społeczeństwie ze względu na ciągłą pętlę nadużyć" - czytamy. Portal zwraca także uwagę na niezmieniającą się sytuację kobiet i mniejszości seksualnych w Kościele. "W parafiach i stowarzyszeniach katolickich, a także na wydziałach teologicznych coraz mniej osób rozumie stanowisko Magisterium Rzymu" - pisze.

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne)Ksiądz bije i grozi? Mieszkańcy od miesięcy nie mogą odwołać proboszcza

Więcej o: