USA. Spotkanie Macron-Biden w Białym Domu. "Musimy ponownie stać się towarzyszami broni"

Przegląd wojsk na południowym trawniku Białego Domu salwy armatnie, hymny i najwyższe honory - tak uroczyście powitano w Waszyngtonie prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Prezydent Biden nazwał swojego gościa "najstarszym sojusznikiem" Stanów Zjednoczonych i "niezachwianym partnerem". Joe Biden wyraził też nadzieję, że sojusz USA i Francji "będzie rósł w siłę przez dziesięciolecia".

Prezydent Emmanuel Macron i jego żona Brigitte Macron zostali powitani w Waszyngtonie przez amerykańską parę prezydencką. W ten sposób rozpoczęła się ich druga oficjalna wizyta państwowa w Białym Domu. Pierwszą odbyli w 2018 r., za kadencji Donalda Trumpa.

Jednym z głównych tematów rozmów będzie wsparcie dla Ukrainy. Macron i Biden będą też rozmawiać o relacjach z Chinami, Rosji, Iranie i relacjach dwustronnych.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

USA. Macron i Biden zapewniają o sojuszu. "Musimy ponownie stać się towarzyszami broni"

Ceremonia powitania francuskiej pary prezydenckiej rozpoczęła się od przeglądu kompanii reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, orkiestra wojskowa odegrała hymny obu krajów,  wystrzelono też 21 salw armatnich. 

Po oficjalnej ceremonii powitania francuskiej pary prezydenckiej przywódcy USA i Francji wygłosili krótkie przemówienia. Obaj podkreślali historyczne związki, wspólne wartości i bliski sojusz, między innymi wobec trwającej w Europie wojny.

Jako sojusznicy w NATO wraz z Unią Europejską, grupą G7 i partnerami na całym świecie, Francja i Stany Zjednoczone stawiają czoła ambicjom Władimira Putina, który dąży do podboju i prowadzi brutalną wojnę Rosji z Ukrainą

- mówił prezydent USA Joe Biden. Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślał z kolei historyczny i bliski sojusz Francji i Stanów Zjednoczonych.

Gdy wobec agresji Rosji na Ukrainę wojna wraca na europejską ziemię, w świetle kryzysu, z jakim borykają się nasze narody i społeczeństwa, musimy ponownie stać się towarzyszami broni

- zapewnił Macron. Po spotkaniu z prasą prezydenci rozpoczęli rozmowy bilateralne. Główne tematy to wojna na Ukrainie, relacje z Chinami, Iran i stosunki dwustronne obu państw. 

Prezydenci USA i Francji wraz z małżonkami zjedli też w środę nieformalną kolację w jednej z waszyngtońskich restauracji.

USA. Spotkanie Macron-Biden w Białym Domu

Amerykańska stacja informacyjna CNN zwraca uwagę, że druga oficjalna wizyta Emmanuela Macrona w Stanach Zjednoczonych przebiega po zwrocie w stosunkach obu państw. Dziennikarze przypominają, że rok temu Macron odwołał swojego ambasadora w Waszyngtonie w związku z amerykańsko-australijską umową o okrętach podwodnych, która zaskoczyła Francuzów i kosztowała ich wielomiliardowy kontrakt obronny. 

Biden i Macron w ciągu ostatniego roku pogłębili jednak współpracę w związku z wysiłkami na rzecz walki Rosją prowadzącą wojnę z Ukrainą.

CNN dodaje, że francuska para prezydencka wręczyła gospodarzom wizyty specjalne prezenty. Wśród nich była płyta winylowa z oryginalną ścieżką dźwiękową z filmu "Kobieta i mężczyzna" z 1966 roku, który to film Bidenowie oglądali na pierwszej randce.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: