Białoruś. Rosyjscy żołnierze uciekli z poligonu blisko Polski. Zabrali broń. Trwają poszukiwania

Grupka rosyjskich żołnierzy uciekła z poligonu "Obuz-Lesnowski" niedaleko Baranowiczów - miejscowości położonej 100 km od granicy z Polską - informuje Radio Swoboda. Są poszukiwani.

Miejscowi mieszkańcy widzieli czterech uciekających rosyjskich żołnierzy, z których jeden był uzbrojony w karabin maszynowy. Fakt ucieczki potwierdzili w rozmowie telefonicznej koledzy dezerterów. W Baranowiczach patrole armii białoruskiej kontrolują ulice miasta. To pierwszy tego typu incydent na terytorium Białorusi.

Prezydent Rosji Władimir PutinPutin zaktualizował ustawę o "zagranicznych agentach"

Grupka wymknęła się 30 listopada. Jednego z uciekinierów zauważono wczesnym wieczorem w miejscowości oddalonej o około 20 km od poligonu. Koledzy zidentyfikowali go jako Maksima Z., urodzonego w 1996 lub 1997 roku - podała internetowa gazeta "Ukrainska Prawda", powołując się na Biełaruski Hajun. To niezależny kanał monitorujący ruchy wojsk na terytorium Białorusi.

ISW o wojskach rosyjskich na Białorusi

Według Instytutu badań nad Wojną (ISW) Kreml - poprzez rozmieszczenie w listopadzie swoich wojsk na Białorusi - stara się wzmocnić rosyjskie zdolności szkoleniowe i przeprowadzić operację informacyjną wymierzoną w Zachód.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Analitycy think tanku w niedawnym raporcie podkreślili, że zdjęcia satelitarne wskazują na wzrost rosyjskiego sprzętu wojskowego, w szczególności czołgów, na 230. połączonym poligonie wojskowym "Obuz-Lesnowski" w okolicy Baranowicz. Jednocześnie Białoruski Hajun poinformował, że Kreml przekazał do znajdującego się przy granicy z Polską Brześcia 15 przeciwlotniczych zestawów rakietowych Tor-M2 i 10 jednostek nieokreślonego sprzętu inżynieryjnego.

Zdaniem ISW te kroki mają na celu wsparcie szkoleniowe sił rosyjskich, a nie przygotowania do działań wojennych z terenu Białorusi.

Ukraińscy żołnierze, Bachmut 24.11. 2022 r.Rosjanie korzystają z broni produkowanej w tym roku. "Zapas się zmniejsza"

Analitycy stwierdzili, że straty bojowe wśród rosyjskich szkoleniowców i napięcie związane z mobilizacją zmniejszyły potencjał szkoleniowy Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie zwiększając zależność potencjału szkoleniowego od Białorusi. "Kreml najpewniej będzie również dążył do wykorzystania rozmieszczenia wojsk rosyjskich na Białorusi jako operacji informacyjnej w celu osaczenia sił ukraińskich wokół Kijowa, aby uniemożliwić ich użycie na południu i wschodzie. Jest mało prawdopodobne, aby wojska białoruskie zaatakowały Ukrainę" - oceniło ISW.

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?
Więcej o: