Rosjanie stawiają fortecę w pobliżu Bachmutu. "Ich wysiłki utknęły w martwym punkcie" [ZDJĘCIE]

W związku z zaciekłymi walkami w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim, Rosjanie stworzyli obszar obronny i fortyfikacje w obawie przed atakiem ukraińskich wojsk. Ukraińskie Siły Zbrojne wykonały zdjęcia lotnicze tego rejonu.

Radio Swoboda udostępniło zdjęcia lotnicze wykonane przez Siły Zbrojne Ukrainy, które przedstawiają obszar obronny i jego fortyfikacje w pobliżu wsi Wołodymyriwka (obwód winnicki), 10 km od Bachmutu (obwód doniecki). Zdjęcia opublikowała też grupa NEXTA.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie nie wyciągnęli wniosków z poprzednich walk

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał, że prowadzone obecnie przez Rosję działania wokół Bachmutu wskazują, że "siły rosyjskie zasadniczo nie wyciągnęły wniosków z poprzednich kampanii o dużej liczbie ofiar, skoncentrowanych na celach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym lub strategicznym".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

"Od końca maja nieprzerwanie mobilizują siły bojowe na małe osady wokół Bachmutu. W ciągu następnych sześciu miesięcy zapewnili sobie jedynie zyski rzędu kilku kilometrów naraz. Ten schemat działań bardzo przypomina poprzednie rosyjskie starania o zajęcie Siewierodoniecka i Łysyczańska na początku wojny" - informuje ISW.

Wojska rosyjskie ostatecznie zajęły Łysyczańsk i Siewierodonieck i dotarły do granicy obwodu ługańskiego, ale ten sukces taktyczny przełożył się na znikome korzyści operacyjne, gdy rosyjska ofensywa na wschodzie osiągnęła punkt kulminacyjny. Rosyjskie wysiłki w tej dziedzinie w dużej mierze utknęły w martwym punkcie, podobnie jak na początku lipca. Analitycy uważają, że koncentrowanie się wokół Bachmutu nie przyniesie Rosjanom wielkich korzyści. "Rosyjskie ofensywy wokół Bachmutu pochłaniają znaczną część dostępnej siły bojowej Rosji, potencjalnie ułatwiając kontynuację ukraińskich kontrofensyw w innych miejscach" - informują badacze.

Ursula von der LeyenWpadka Ursuli von der Leyen. Komisja Europejska wyjaśnia

Wojna w Ukrainie. Rosjanie atakują Bachmut

Według najnowszych informacji przekazanych przez Siły Zbrojne Ukrainy 1 grudnia, w kierunku Bachmutu Rosjanie nadal "skupiają wysiłki na ofensywie". Są tam prowadzone "strzały z czołgów, moździerzy, luf i artylerii odrzutowej". "W ciągu minionego dnia lotnictwo Wojsk Obronnych przeprowadziło 17 uderzeń w tereny personelu wroga, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także cztery uderzenia na stanowiska jego kompleksów przeciwlotniczych i rakietowych" - przekazały ukraińskie służby. Podano również najnowsze podsumowanie strat rosyjskiej armii. Do tej pory zginęło blisko 90 tys. rosyjskich żołnierzy.

Grzegorz Braun w Sejmie 30 listopada 2022 r.Uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. "Braun zgłosił sprzeciw"

Więcej o: