Wielka Brytania. Rasistowski incydent z udziałem matki chrzestnej Williama. "Skąd pochodzą twoi ludzie?"

Sytuacja związana z jedną z dam dworu i działaczką zajmującą się problematyką przemocy domowej doprowadziła do roszad w Pałacu Buckingham. Jak się później okazało, sprawa dotyczy Susan Hussey, która jest też matką chrzestną księcia Williama. Wieloletnia dama dworu pytała aktywistkę o to, skąd "tak naprawdę" jest.

Do sytuacji doszło we wtorek 29 listopada w Pałacu Buckingham w Londynie. Działaczka zajmująca się problemem przemocy domowej, Ngozi Fulani, pojawiła się na spotkaniu organizowanym przez królową małżonkę Camillę i na specjalne zaproszenie brytyjskiego dworu. Na miejscu jednak doszło do nieprzyjemnej sytuacji z udziałem jednej z wieloletnich przyjaciółek Elżbiety II. 

Zobacz wideo Król Karol III i jego rodzeństwo wzięli udział w "czuwaniu dzieci" przy trumnie Elżbiety II - najpierw w Edynburgu, potem w Londynie

Wielka Brytania. Dama dworu dopytywała działaczkę, skąd "naprawdę" pochodzi. "Jesteś z Karaibów"

"Mam mieszane uczucia po wizycie w Pałacu Buckingham. 10 minut po przybyciu na miejsce, członek personelu królewskiego, lady SH, podeszła do mnie, poruszyła moimi włosami, by zobaczyć plakietkę" - napisała na Twitterze Ngozi Fulani. Od tego zaczęła się rozmowa, która oburzyła działaczkę. Z przytoczonego przez nią fragmentu wynika, że dama dworu dopytywała działaczkę o to, skąd pochodzi.

Ngozi Fulani powtarzała wielokrotnie, że urodziła się w Wielkiej Brytanii. Mimo tego dama dworu zadawała jej kolejne pytania. - Ale skąd naprawdę pochodzisz? Skąd pochodzą twoi ludzie? - zapytała. - Moi ludzie? Nie rozumiem. Jestem Brytyjką, moi rodzice przyjechali do Wielkiej Brytanii w latach 50. - odpowiedziała jej działaczka. - Oh, wiedziałam, że w końcu dotrzemy do sedna. Jesteś z Karaibów - stwierdziła dama dworu.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Karol III i Camilla z wizytą w Yorku, 9 listopada 2022 roku.Wielka Brytania. Karol III obrzucony jajkami. "Boże, chroń króla!" [WIDEO]

Później okazało się, że wspomnianą "lady SH" jest Susan Hussey - wieloletnia dama dworu, która była jedną z najbliższych przyjaciółek królowej Elżbiety II. Ponadto 83-letnia Hussey jest też matką chrzestną księcia Williama oraz blisko współpracuje z królem Karolem V i jego małżonką. Po śmierci Elżbiety II została nawet mianowana panią domu, przez co pomaga królowi przy oficjalnych okazjach.

Sytuacja opisana przez Ngozi Fulani skutkowała natychmiastową reakcją Pałacu Buckingham. Z komunikatu, który został opublikowany przez Sky News wynika, że Hussey zrezygnowała ze swojej honorowej roli damy dworu. Pałac również wyraził rozczarowanie zachowaniem kobiety.

Elżbieta II nie żyjeAkt zgonu królowej Elżbiety II. Ujawniono przyczynę śmierci monarchini

Więcej o: