Fragment konferencji premierek Finlandii i Nowej Zelandii obiegł świat. Reporter wspomniał o wieku

Media na całym świecie cytują fragment ze środowej konferencji premierki Finlandii Sanny Marin i premierki Nowej Zelandii Jacindy Ardern. Jeden z dziennikarzy zapytał o cel spotkania i o to, czy jednym z powodów jest podobny wiek polityczek. - Oczywiście spotykamy się, ponieważ jesteśmy premierkami - zareagowała Sanna Marin.

Do spotkania premierki Finlandii Sanny Marin i premierki Nowej Zelandii Jacindy Ardern doszło w środę rano czasu lokalnego w Auckland.

Szefowe rządów potępiły atak Rosji na Ukrainę i zaznaczyły, że Ukraina musi być wspierana przez społeczność międzynarodową. Marin i Ardern rozmawiały też m.in. o polityce klimatycznej, prawach człowieka, sytuacji w polityce społecznej (w tym o starzeniu społeczeństwa) oraz o relacjach Chiny-UE.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sanna Marin i Jacinda Ardern pojawiły się na wspólnej konferencji prasowej. Pytanie jednego z dziennikarzy musiało nieco zaskoczyć szefowe rządów.

- Wiele osób będzie się zastanawiać, czy spotykają się panie tylko dlatego, że są w podobnym wieku i mają wiele wspólnego - stwierdził reporter. Zapytał przy tym, czy obywatele Nowej Zelandii mogą oczekiwać zacieśnienia współpracy ich kraju z Finlandią.

Zobacz wideo Solidarna Polska wyjdzie z rządu? Piecha: Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale mało prawdopodobne

Sanna Marin: Spotykamy się, bo jesteśmy premierkami

- Moje pierwsze pytanie brzmi, czy ktoś kiedykolwiek zapytał Baracka Obamę [były prezydent USA - red.] i Johna Keya [były premier Nowej Zelandii - red.], czy spotkali się, ponieważ są w podobnym wieku? - zareagowała Jacinda Ardern.

- Oczywiście spotykamy się, ponieważ jesteśmy premierkami - podkreśliła Sanna Marin. - Jest z nami delegacja środowisk biznesowych. Mamy ze sobą wiele wspólnego, ale możemy jeszcze wiele osiągnąć - dodała szefowa fińskiego rządu.

Fragment konferencji z pytaniem dziennikarza obiegł media na całym świecie.

Andrzej Duda i Jacinda ArdernAndrzej Duda dał premier Nowej Zelandii nietypowy prezent

Sanna Marin ma 37 lat, premierką Finlandii została przed trzema laty. Jacinda Ardern ma 42 lata, funkcję szefowej nowozelandzkiego rządu objęła w 2017 r.

Wspomniani przez premierkę Nowej Zelandii Barack Obama i John Key są w tym samym wieku - mają 61 lat.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: