W zeszły poniedziałek południowoafrykański Trybunał Konstytucyjny zdecydował o warunkowym zwolnieniu Janusza Walusia. Miał on wyjść z więzienia w czwartek. Jednak, jak informowaliśmy we wtorek, został pchnięty nożem przez współwięźnia. Obecnie przebywa w szpitalu.
Przeciwko przedterminowemu zwolnieniu Janusza Walusia w środę protestowało ponad tysiąc osób. Wielu z nich mówiło Associated Press, że nie okazał on skruchy i nie ujawnił tego, kto jeszcze był zamieszany w morderstwo Chrisa Haniego. - Jest czczony jako męczennik przez rasistów w naszym kraju i na świecie - podkreśliła Pinky Numa, jedna z demonstrantek. - Nie wiemy, czy po uwolnieniu [Walusia rasiści - red.] nie planują kolejnych masakr - dodała.
Wśród manifestujących był również jeden z wnuków Nelsona Mandeli - Mandla Mandela. - To zwolnienie mordercy bohatera naszej walki o wyzwolenie przywołuje bolesne wspomnienia z przeszłości - zaznaczył w rozmowie z Reutersem, dodając, że "tacy mordercy powinni być zamknięci na całe życie".
Protestujący mieli ze sobą transparenty z napisem: "Nie zabijajcie Chrisa Haniego ponownie".
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl
Janusz Waluś w 1993 roku został skazany przez sąd w RPA na karę dożywocia za zamordowanie Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej. Polak, który jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wyemigrował do RPA, zradykalizował się podczas pobytu w Afryce i za namową południowoafrykańskiego parlamentarzysty Clive'a Derby-Lewisa zastrzelił Haniego. Początkowo Walusia i Derby-Lewisa skazano na karę śmierci, później zmieniono je na dożywocie.
W ciągu ostatnich lat pojawiały się informacje, że Waluś starał bądź stara się o powrót do Polski. Zwłaszcza że w 2016 roku sąd zdecydował o zwolnieniu warunkowym dla mordercy, co oprotestował ówczesny minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha.
W 2020 roku na warunkowe zwolnienie Walusia nie zgodził się następca Masuthy Ronald Lamola. Tę decyzję uchylił Trybunał Konstytucyjny. Sędzia Trybunału Raymond Zondo podkreślił w poniedziałek, że Waluś został skazany za bardzo poważne przestępstwo, "morderstwo z zimną krwią", które "niemal pogrążyło kraj w społecznych niepokojach". Stwierdził jednocześnie, że zgodnie z prawem Waluś był uprawniony do zwolnienia warunkowego.
Janusz Waluś urodził się 14 stycznia 1953 roku. Pochodzi z Zakopanego. Do RPA wyemigrował w 1981 roku. Pięć lat później Waluś przyjął południowoafrykańskie obywatelstwo, a następnie przystąpił do radykalnego Afrykanerskiego Ruchu Oporu.