Francja. Naukowcy ożywili "wirusy zombie". Jeden z nich przetrwał na Syberii ok. 50 tys. lat

Francuscy naukowcy obudzili wirusy, które określili mianem "zombie". Były zamknięte pod ziemią od tysięcy lat. Ocieplanie klimatu może uwolnić ich znacznie więcej - twierdzą badacze.

Mikrobiolog Jean-Marie Alempic z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych przeanalizował próbki pobrane z syberyjskiej wiecznej zmarzliny - podaje Bloomberg. Na ich podstawie naukowcom udało się obudzić 13 nowych wirusów, które określili "wirusami zombie" - w tym jeden, Pandoravirus yedoma, który mimo upływu 48 500 lat wciąż jest zakaźny.   

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Droga Mleczna w trzech wymiarach

Francja. Ocieplenie klimatu może uwolnić "wirusów zombie" znacznie więcej

Według badaczy zahibernowane "wirusy zombie" przeleżały w zakopanych lodowych rdzeniach przez tysiące lat. Ocieplanie klimatu może uwolnić ich o wiele więcej - jedna czwarta półkuli północnej ma trwale zamarzniętą ziemię i stoi w obliczu nieodwracalnych zmian.

"Nieodwracalne topnienie wiecznej zmarzliny uwalnia materię organiczną zamrożoną nawet na milion lat, z której większość rozkłada się na dwutlenek węgla i metan, co jeszcze bardziej potęguje efekt cieplarniany" - czytamy w raporcie opublikowanym w serwisie bioRxiv.

"Część tej materii organicznej składa się również z ożywionych drobnoustrojów komórkowych (prokarionty, eukarionty) oraz wirusów, które pozostawały uśpione od czasów prehistorycznych" - podają naukowcy. 

Tunel w pobliżu świątyni Taposiris Magna w AleksandriiEgipt. Archeolodzy odnaleźli tunel. Prowadzi do grobu Kleopatry?

Naukowcy chcą kontynuować badania nad wirusami

Naukowcy podkreślili, że badania nad "żywymi" wirusami znalezionymi w Rosji przeprowadzili w ograniczonym zakresie, dlatego też potrzebna jest ich kontynuacja. Francuski zespół chce przede wszystkim wiedzieć, jak długo wirusy mogą być zakaźne po wystawieniu na działanie warunków zewnętrznych. 

Jak zaznacza Jean-Marie Alempic, brak badań "błędnie sugeruje, że takie zdarzenia są rzadkie i że 'wirusy zombie; nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego".

Zrekonstruowana twarz EgipcjankiNaukowcy zrekonstruowali twarz mumii. Kobieta zmarła 2000 lat temu na raka

Więcej o: