Jens Stoltenberg podał warunek wstąpienia Ukrainy do sojuszu. "Drzwi NATO są otwarte"

- Warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. We wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw NATO potwierdzili decyzję ze szczytu sojuszu z 2008 roku o tym, że Ukraina ostatecznie stanie się członkiem NATO.

Drugiego dnia szczytu, na którym spotkali się ministrowie spraw zagranicznych NATO, Jens Stoltenberg podał warunek, jaki Ukraina musi spełnić, aby wejść w struktury sojuszu. - Warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Drzwi NATO są otwarte - dodał Stoltenberg na konferencji prasowej. Szef NATO powiedział także, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie musiał zmierzyć się z faktem, że do sojuszu dołączą wkrótce Finlandia i Szwecja. Sekretarz Generalny zaznaczył, że  "Rosja nie ma prawa weta" w sprawie przystępowania innych krajów do Sojuszu.

Członkowie NATO zadeklarowali dalsze wsparcie Ukrainie

Podczas pierwszego dnia szczytu NATO w Bukareszcie ministrowie z krajów Sojuszu zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy. Państwa NATO mają wysłać do Kijowa nowe dostawy broni, ale też sprzęt potrzebny do naprawy ukraińskiej infrastruktury energetycznej, niszczonej od tygodni przez rosyjskie bombardowania.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Będziemy kontynuować i dalej zwiększać polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy, gdy będzie ona nadal bronić swojej suwerenności i integralności terytorialnej [...] i utrzymamy nasze wsparcie tak długo, jak będzie to konieczne" - przekazali w oświadczeniu ministrowie, które cytuje agencja Reutera.

Dodatkowo Stany Zjednoczone ogłosiły, że przekażą 53 mln dolarów na naprawę sieci energetycznej kraju.

"Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony, w trybie awaryjnym, aby pomóc Ukraińcom wytrwać przez zimę" - przekazał w oświadczeniu Departament Stanu USA. Dodano, że pakiet będzie obejmował m.in. zakup  transformatorów, wyłączników i ograniczników przepięć.

- NATO jest silniejsze i bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek. […] W miarę postępów będziemy potwierdzać nasze poparcie dla Ukrainy. Potwierdzamy nasze wsparcie i pracę, którą wykonujemy, aby wzmocnić nasz Sojusz - powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji zagrożonych polityką Kremla

Podczas szczytu padła jeszcze jedna deklaracja. Członkowie sojuszu ogłosili, że NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, którzy są zagrożeni przez agresywną politykę Kremla. Chodzi przede wszystkim o Gruzję, Mołdawię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Jens Stoltenberg mówił, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. Dlatego Zachód musi działać. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już. Im bardziej będziemy teraz wspierać te kraje, które w różnym stopniu są pod presją Rosji, tym mniejsza szansa, że sprawy pójdą w złym kierunku, jak widzieliśmy to w Ukrainie na początku tego roku - dodał Jens Stoltenberg.

Zobacz wideo Leszczyna: Jak PiS porządzi jeszcze trochę, to zagrożone jest nasze miejsce w UE, ale i NATO
Więcej o: