Zamach bombowy w Afganistanie. Do wybuchu doszło w trakcie modlitwy. Są zabici i ranni

W północnym Afganistanie doszło do zamachu bombowego. Jak przekazały lokalne władze, zdarzenie to miało miejsce w szkole koranicznej w trakcie popołudniowej modlitwy. Są już pierwsze informacje o zabitych i rannych. Wśród ofiar są też dzieci.

Informację o zamachu bombowym, do którego doszło 30 listopada w mieście Ajbak w północnym Afganistanie, potwierdził rzecznik talibskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. "Dziś po południu doszło do eksplozji w seminarium religijnym (madrasie) w Aybaku, stolicy prowincji Samangan, w wyniku którego około 10 studentów zginęło śmiercią męczeńską, a kilku innych zostało rannych" - przekazał w komunikacie.

Zobacz wideo Protesty kobiet w Kabulu po zamachu, w którym zginęło wiele studentek przygotowujących się do egzaminu na uniwersytet

Zamach w Afganistanie. Służby badają okoliczności zdarzenia

Jak podaje AFP, powołując się na lokalną telewizję Tolonews, w wybuchu zginęło co najmniej 15 osób, a 27 zostało rannych. Obecnie trwa ustalanie dokładnych okoliczności zdarzenia. Jak dotąd żadna grupa nie przyznała się do ataku.

Jeden z lekarz szpitala Ajbak, powiedział agencji, że ofiarami byli głównie młodzi ludzie. - Wszyscy to zwykli ludzie, niektóre ofiary to dzieci - przekazał medyk, prosząc o zachowanie anonimowości. "Talibowie, którzy często niedokładnie podają liczbę ofiar, powiedzieli, że zginęło 10 uczniów, a 'wielu innych' zostało rannych" - dodaje AFP.

Miejscowość Aibak, stolica prowincji Samangan, historycznie stanowiła główny ośrodek dla wyznawców buddyzmu. Ze względu na położenie miasto znajdowało się pod wpływem buddyzmu, islamu, ale też ludów tureckich i perskich. W przeszłości miało leżało na głównej linii komunikacyjnej między Kabulem i afgańskim Turkiestanem. W 2021 roku talibowie przejęli pełną kontrolę nad Aimakiem.

"Od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu ubiegłego roku miały miejsce dziesiątki wybuchów i ataków wymierzonych w ludność cywilną" - przekazuje AFP.

Ukraińska wojskowa wyrzutnia rakiet wielokrotnych Grad wystrzeliwuje rakiety na rosyjskie pozycje na linii frontu w obwodzie donieckim, 24.11.2022 r.Szokujące dane dotyczące wojny w Ukrainie. Gorzej niż w Afgaistanie

Więcej o: