Zmarł były prezydent Chin. Jiang Zemin miał 96 lat. Był "kompromisem" po protestach na placu Tiananmen

Państwowa agencja informacyjna poinformowała o śmierci byłego przewodniczącego ChRL i prezydenta Chin. Jiang Zemin zmarł w wieku 96 lat z powodu białaczki niewydolności wielonarządowej.

Jak przekazała państwowa Agencja Prasowa Xinhua, w wieku 96 lat w Szanghaju zmarł Jiang Zemin. Były prezydent Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1993-2003 chorował na białaczkę. To schorzenie, jak i niewydolność wielonarządowa, mają być przyczyną śmierci polityka.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Chiny. Zmarł były prezydent Jiang Zemin. "Kandydat kompromisowy" po protestach na placu Tiananmen

Jiang Zemin urodził się 17 sierpnia 1926 roku w mieście Yangzhou w Chinach. Jego dzieciństwo przypadło na czas okupacji japońskiej. Jiang Shangqing - jego wujek, a zarazem przybrany ojciec, zginął walcząc przeciwko Japonii podczas II wojny światowej. Ponieważ Jiang Shangqing nie miał spadkobierców, biologiczny ojciec Zemina pozwolił, by żona jego zmarłego brata adoptowała Jianga.

Władimir PutinRosja chciała zaatakować inny kraj. Ujawniono tajną wiadomość FSB

Z wykształcenia był inżynierem-elektrykiem. Na studiach wstąpił do Komunistycznej Partii Chin. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej zaczął studia w Moskwie, a z czasem zdobył pracę w rządzie. Szybko zaczął zdobywać uznanie, zostając członkiem Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej, a następnie ministrem przemysłu elektronicznego. W 1985 roku został burmistrzem Szanghaju. Rok później próbował stłumić protest, przemawiając do studentów z apelem o zaniechanie manifestacji na placu Tiananmen.

Postawa Jianga Zemina ws. prodemokratycznych protestów studentów (które ostatecznie zostały brutalnie stłumione przez wojsko) doprowadziła do tego, że stał się "kandydatem kompromisowym" i zastąpił Zhao Ziyanga (który poparł studentów) na stanowisku sekretarza generalnego KPCh. W tym czasie Zemin skupił się na zmianach i reformach gospodarczych - m.in. wprowadził Chiny do Światowej Organizacji Handlu.

Pozostaje jedynym przywódcą Chin, o którym wiadomo, że mówił po angielsku

Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej był od 1993 do 2003 roku. W 2003 roku zaczął rezygnować z przewodniczenia w komunistycznej partii. Nieoficjalnym powodem miały być problemy zdrowotne. W 2011 roku w mediach pojawiła się fałszywa informacja o śmierci Jianga Zemina. Do 2019 roku pojawiał się sporadycznie na kilku uroczystościach państwowych.

Jiang Zemin władał kilkoma językami obcymi - pozostaje też jedynym przywódcą Chin, o którym wiadomo, że mówił po angielsku. Znany był z tego, że lubił rozmawiać o literaturze i sztuce, a także śpiewać zagraniczne piosenki w oryginale. Zmarł mając 96 lat i 105 dni - tym samym stał się najdłużej żyjącym politykiem, któremu udało się zdobyć najważniejsze stanowiska w kraju - czyli przewodniczącego ChRL i prezydenta Chin. Zmarł z powodu powikłań białaczkowych.

Protesty w ChinachChiny. Kontrola telefonów w metrze. "Desperacko kasujemy historię czatów"

Więcej o: