Zmarł były prezydent Chin. Jiang Zemin miał 96 lat. Był "kompromisem" po protestach na placu Tiananmen

Państwowa agencja informacyjna poinformowała o śmierci byłego przewodniczącego ChRL i prezydenta Chin. Jiang Zemin zmarł w wieku 96 lat z powodu białaczki niewydolności wielonarządowej.

Jak przekazała państwowa Agencja Prasowa Xinhua, w wieku 96 lat w Szanghaju zmarł Jiang Zemin. Były prezydent Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1993-2003 chorował na białaczkę. To schorzenie, jak i niewydolność wielonarządowa, mają być przyczyną śmierci polityka.

Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Chiny. Zmarł były prezydent Jiang Zemin. "Kandydat kompromisowy" po protestach na placu Tiananmen

Jiang Zemin urodził się 17 sierpnia 1926 roku w mieście Yangzhou w Chinach. Jego dzieciństwo przypadło na czas okupacji japońskiej. Jiang Shangqing - jego wujek, a zarazem przybrany ojciec, zginął walcząc przeciwko Japonii podczas II wojny światowej. Ponieważ Jiang Shangqing nie miał spadkobierców, biologiczny ojciec Zemina pozwolił, by żona jego zmarłego brata adoptowała Jianga.

Z wykształcenia był inżynierem-elektrykiem. Na studiach wstąpił do Komunistycznej Partii Chin. Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej zaczął studia w Moskwie, a z czasem zdobył pracę w rządzie. Szybko zaczął zdobywać uznanie, zostając członkiem Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej, a następnie ministrem przemysłu elektronicznego. W 1985 roku został burmistrzem Szanghaju. Rok później próbował stłumić protest, przemawiając do studentów z apelem o zaniechanie manifestacji na placu Tiananmen.

Postawa Jianga Zemina ws. prodemokratycznych protestów studentów (które ostatecznie zostały brutalnie stłumione przez wojsko) doprowadziła do tego, że stał się "kandydatem kompromisowym" i zastąpił Zhao Ziyanga (który poparł studentów) na stanowisku sekretarza generalnego KPCh. W tym czasie Zemin skupił się na zmianach i reformach gospodarczych - m.in. wprowadził Chiny do Światowej Organizacji Handlu.

Pozostaje jedynym przywódcą Chin, o którym wiadomo, że mówił po angielsku

Prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej był od 1993 do 2003 roku. W 2003 roku zaczął rezygnować z przewodniczenia w komunistycznej partii. Nieoficjalnym powodem miały być problemy zdrowotne. W 2011 roku w mediach pojawiła się fałszywa informacja o śmierci Jianga Zemina. Do 2019 roku pojawiał się sporadycznie na kilku uroczystościach państwowych.

Jiang Zemin władał kilkoma językami obcymi - pozostaje też jedynym przywódcą Chin, o którym wiadomo, że mówił po angielsku. Znany był z tego, że lubił rozmawiać o literaturze i sztuce, a także śpiewać zagraniczne piosenki w oryginale. Zmarł mając 96 lat i 105 dni - tym samym stał się najdłużej żyjącym politykiem, któremu udało się zdobyć najważniejsze stanowiska w kraju - czyli przewodniczącego ChRL i prezydenta Chin. Zmarł z powodu powikłań białaczkowych.

Więcej o: