Miedwiediew znów grozi. Tym razem chodzi o systemy Patriot dla Ukrainy: Staną się naszym celem

Ukraina otrzyma systemy obrony przeciwrakietowej Patriot? Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał niedawno, że tego typu decyzje należą do państw członkowskich. Do sprawy odniósł się więc były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który postanowił zagrozić, że gdyby do dostarczenia kompleksów faktycznie doszło, stałyby się one "legalnym celem" rosyjskich Sił Zbrojnych.

Szef NATO Jens Stoltenberg podczas niedawnej konferencji prasowej w Brukseli powiedział, że "decyzja o ewentualnym wysłaniu systemów obrony rakietowej należy do państw członkowskich". Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew postanowił więc przestrzec przed wysłaniem Patriotów do Ukrainy.

Zobacz wideo Gen. Polko: Ukraińcom trzeba dać wszystko do obrony swojego terytorium

Dmitrij Miedwiediew znów grozi. Tym razem chodzi o systemy Patriot dla Ukrainy: Staną się naszym celem

"Jeśli, jak zasugerował Stoltenberg, NATO dostarczy kompleksy Patriot fanatykom Kijowa wraz z personelem NATO, natychmiast staną się oni legalnym celem naszych Sił Zbrojnych. Mam nadzieję, że impotenci z Atlantyku to rozumieją" - zagroził Miedwiediew w swoim wpisie na Telegramie. 

Baterie Patriot dla Ukrainy? "Mają być rozmieszczone na terytorium NATO"

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Po tym, jak przypadkowo wystrzelony przez ukraińskie wojsko pocisk wylądował w polskim Przewodowie, zabijając dwóch mężczyzn, Niemcy zaproponowały, że przekażą Polsce systemy obrony przeciwlotniczej, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. W odpowiedzi wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że sprzęt powinien zostać wysłany na Ukrainę - chociaż wcześniej zgodził się na ich rozmieszczenie w Polsce.

- Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają być rozmieszczone na terytorium NATO, a każde użycie poza terytorium Sojuszu wymagałoby uprzedniej rozmowy z NATO i sojusznikami - skomentowała natomiast ministerka obrony Niemiec Christine Lambrecht. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jens Stoltenberg o wysłaniu systemów Patriot do Ukrainy

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w Brukseli, że NATO nie decyduje o takich kwestiach. - Konkretne decyzje w sprawie poszczególnych systemów obronnych należą do krajów członkowskich. Czasami są innego typu porozumienia, które wymagają konsultacji z innymi sojusznikami. Ale ostatecznie, decyzje podejmowane są przez rządy poszczególnych krajów - podkreślił.

Ostatecznie amerykański Departament Obrony poinformował, że Stany Zjednoczone nie planują obecnie rozmieszczenia w Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder tłumaczył, że tego rodzaju systemy wymagają znaczącego zaplecza logistycznego oraz szkoleń. Generał Ryder powiedział, że obrona powietrzna Ukrainy jest dla Stanów Zjednoczonych priorytetem i że Waszyngton prowadzi w tej sprawie stałe konsultacje z Kijowem i sojusznikami.

- Jeśli jednak chodzi o różne warianty baterii Patriot, to w tej chwili nie mamy żadnych planów przekazania ich Ukrainie - stwierdził generał Ryder. Rzecznik Pentagonu tłumaczył, że takie uzbrojenie, jak czołgi M1, zaawansowane samoloty bojowe czy systemy Patriot wymagają znaczącego utrzymania, logistyki i szkoleń. - Żaden z tych systemów nie jest systemem plug and play. Nie da się ich postawić na polu walki i zacząć używać - tłumaczył generał. Dodał, że wysłanie na Ukrainę NATO-wskich baterii Patriot wymagałoby zgody Sojuszu. Zastrzegł jednak, że gdyby jakieś państwo zdecydowało się przekazać Patrioty Ukrainie, to byłaby to jego suwerenna decyzja.

Więcej o: