Przełomowa ustawa o małżeństwach jednopłciowych przegłosowana przez Senat USA

Senat USA przyjął ustawę, która zapewnia uznanie i ochronę przez wszystkie władze stanowe małżeństw osób tej samej płci. Demokratów w głosowaniu wsparło 12 republikańskich senatorów. Czy jednak bnowe prawo zdąży przejść ścieżkę legislacyjną przed zmianą układu sił w Kongresie?

Lider demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer stwierdził, że amerykańskie ustawodawstwo długo czekało na przegłosowanie projektu ustawy. Sam projekt nazwał "częścią trudnego, ale nieubłaganego marszu USA ku większej równości".

Associated Press podkreśla, że demokraci muszą działać szybko, dopóki w obu izbach kongresu wciąż mają większość. Ustawa jest jednym z ostatnich projektów demokratów, przed zmianą układu sił w Izbie Reprezentantów po ostatnich wyborach, zaś musi zostać teraz zatwierdzona przez tę izbę. Dopiero potem trafi do prezydenta Joe Bidena. Przywódca USA już zapowiedział, że podpisze ją "szybko i z wielką dumą", jeśli tylko zostanie ona uchwalona.

Biden dodał, że projekt pomoże młodym ludziom ze społeczności LGBTQ+ "dorastać ze świadomością, że mogą prowadzić pełne, szczęśliwe życie i budować własne rodziny". Głosowanie w izbie niższej może odbyć się już w przyszłym tygodniu.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przełomowa ustawa o małżeństwach jednopłciowych uchwalona przez Senat USA

Ustawa została przyjęta w senacie stosunkiem głosów 61 do 36. Poparcie dla niej wyraziło 12 republikanów.

- Nasza społeczność naprawdę potrzebuje zwycięstwa, przeszliśmy wiele - powiedziała Kelley Robinson prezydentka organizacji Human Rights Campaign.

Jako osoba queer, która jest w związku małżeńskim, czuję teraz ulgę. Wiem, że moja rodzina jest bezpieczna

- dodała.

AP podaje, że Robinson była obecna na głosowaniu wraz z żoną Becky i małym synkiem. - To było bardziej emocjonalne przeżycie, niż się spodziewałam – skomentowała.

Prace nad ustawą nabrały też tempa po tym, jak w czerwcu br., większością 5 do 3 głosów Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe vs. Wade, który niemal 50 lat temu zalegalizował aborcję.


"Jeden z sędziów, którzy zdecydowali o uchyleniu wyroku Roe vs. Wade, snuje plany o kolejnych decyzjach Sądu Najwyższego do unieważnienia. Zdaniem Clarence'a Thomasa należy zdelegalizować antykoncepcję, zakazać małżeństw jednopłciowych, a nawet karać za stosunki między osobami tej samej płci. Pozostali konserwatywni sędziowie odcinają się od tej wizji, ale ich wiarygodność jest niska - wcześniej deklarowali, że nie ruszą przepisów ws. aborcji" - pisała wtedy na łamach Gazeta.pl Wiktoria Beczek.

Orzeczenie SN w sprawie wyroku z 1973 roku oznacza, że decyzję w sprawach aborcji mają teraz podejmować władze poszczególnych stanów - część z nich już wprowadziła lub zamierza wprowadzić całkowity zakaz aborcji. 

Przyjęta właśnie przez senat ustawa odwraca tę logikę - stany nie muszą wprawdzie legalizować u siebie ślubów par jednopłciowych, ale muszą uznać zawarte legalnie w innych miejscach związki oraz je chronić. Ma to być zabezpieczenie, na wypadek, gdyby obalono wyrok Sądu Najwyższego z 2015 r. w sprawie Obergefell vs. Hodges, w wyniku którego wprowadzono w USA równość małżeńską.

Zobacz wideo Śmiszek: Promować to można chipsy albo kurczaka w supermarkecie, a nie homoseksualizm

Rekordowo wysokie poparcie dla małżeństw jednopłciowych

Podejście do tematu małżeństw jednopłciowych w USA znacząco się zmieniło. Według sondażu Gallupa z 2021 r. pierwszy raz w historii badań poparcie dla równości małżeńskiej sięgnęło w USA 70 proc.

Za legalnością małżeństw osób tej samej płci opowiedziała się wtedy ponad połowa wyborców konserwatywnej Partii Republikańskiej, a także większość każdej z badanych grup wiekowych. Po raz pierwszy od początku badań małżeństwa jednopłciowe popiera także większość wyborców republikanów - 55 proc.

Więcej o: