Mniej niż połowa ludzi w Anglii i Walii określa się jako chrześcijanie. Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy w historii mniej niż połowa ludzi w Anglii i Walii określa się jako chrześcijanie - wynika ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 roku. Z kolei drugą nacją pod względem liczebności są Polacy.
Zobacz wideo Hołownia: Jestem zwolennikiem, żeby państwo z największą surowością i rzetelnością rozliczyło Kościół Katolicki

Jak wynika ze spisu powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 roku, 42,6 proc. osób w Anglii i Walii określa siebie jako chrześcijan. Dla porównania w 2011 roku chrześcijanie stanowili 59,3 proc. ludzi. W ciągu dziesięciu lat wzrosła liczba muzułmanów: z 4,9 proc. do 6,5 proc. Również odsetek osób, które deklarują, że nie wyznają żadnej religii, wzrósł z 25 proc. do 37,2 proc. 

- Zaznaczenie "żadna religia" nie oznacza braku przekonań - podkreśla, cytowana przez BBC, prof. Linda Woodhead z King's College London. - Niektórzy będą ateistami, wielu będzie agnostykami, a niektórzy będą uduchowieni - dodała.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy drugą nacją pod względem liczebności

W czasie przeprowadzania spisu powszechnego zapytano również ludzi, z którą z grup etnicznych się identyfikują. 74,4 proc. całej populacji to osoby o białym kolorze skóry, 9,3 proc. osób stanowią Azjaci, a 2,5 proc. to osoby czarnoskóre.

Jedno na 10 gospodarstw domowych w Anglii i Walii składa się obecnie z co najmniej dwóch różnych grup etnicznych, to wzrost z 8,7 proc.

Co ciekawe, drugą narodowością pod względem liczebności była polska.

Więcej o: