Chersoń. Lekarze zmylili rosyjskich żołnierzy. Tak uratowali dzieci przed wywózką do Rosji

Lekarze z chersońskiego szpitala przez osiem miesięcy chronili dziesięcioro wychowanków domu dziecka przed nielegalną deportacją do Rosji - informuje niezależny rosyjski portal Meduza.

Ocalone przez lekarzy dzieci są w wieku od dwóch miesięcy do 2,5 roku. "Gdy rosyjscy żołnierze odwiedzali szpital, lekarze przedstawiali im sfałszowaną dokumentację medyczną, mającą świadczyć o tym, że dzieci są zbyt chore, by je przetransportować" - przekazała Meduza.

Wojna w Ukrainie. Do Rosji deportowanych zostało już 12 tysięcy ukraińskich dzieci

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rosji nielegalnie przesiedlonych zostało już 12 tysięcy dzieci. 46 z nich Rosjanie zabrali z sierocińca w Chersoniu. Ich los jest nieznany. Takie dane podał portal internetowy "Dzieci wojny", prowadzony przez rząd Ukrainy.

Walki prowadzone pod Bachmutem są porównywane do walk pod VerdunWalki pod Bachmutem porównane do piekła pod Verdun. "Jak I wojna światowa"

Trudne warunki w chersońskim szpitalu

Meduza podkreśla, że choć Ukraina odzyskała kontrolę nad Chersoniem, warunki w szpitalu wciąż są tragiczne. "W całym mieście trwa problem z dostępem do prądu, a ostrzały wojsk rosyjskich powodują, że część personelu szpitalnego rezygnuje z pracy i opuszcza Chersoń. Niektóre pielęgniarki pracują teraz w systemie zmianowym od 48 do 72 godzin, często przy świetle jednej lampy lub latarki, opiekując się nie tylko sierotami, ale też innymi pacjentami" - czytamy.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Czy rozważano wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie Polski w związku z wydarzeniami w Przewodowie?

440 dziecięcych ofiar wojny w Ukrainie

Według oficjalnych danych ukraińskiego rządu w czasie wojny w Ukrainie zginęło 440 dzieci, a 851 zostało rannych. Najmłodsi Ukraińcy ucierpieli szczególnie w obwodach donieckim, charkowskim i kijowskim. Ukraińskie władze podkreślają, że dane te nie są ostateczne, bo wciąż nadal weryfikacja informacji z terenów, na których toczą się walki; z terenów tymczasowo okupowanych oraz z miejsc wyzwolonych od Rosjan.

Aleksiej Nawalny (zdjęcie ilustracyjne)Nawalny w izolatce. Współpracownicy: Jest "potencjalną kartą przetargową"

Więcej o: