Łotwa rozebrała kładkę na granicy z Białorusią prowadzącą do radzieckiego pomnika

Łotysze rozebrali kładkę dla pieszych na granicy łotewsko-białoruskiej. Prowadziła ona do pomnika ustawionego tam w czasach Związku Radzieckiego. Media na Łotwie zwracają uwagę, że demontażem mostu zainteresowała się propaganda białoruska.
Zobacz wideo Pokazowe ćwiczenia czołgów NATO na Łotwie. 21 czołgów strzela na raz

Kładka prowadziła do łotewsko-rosyjsko-białoruskiego pomnika o nazwie "Kurhan Przyjaźni". Został on zbudowany w 1959 roku na styku granic ówczesnych sowieckich republik łotewskiej i białoruskiej oraz rosyjskiej jako symbol przyjaźni pomiędzy trzema narodami.

Łotysze zburzyli kładkę pieszą na granicy z Białorusią

Przedstawicielka łotewskiej straży granicznej, Kristine Petersone, wyjaśniła, że kładka utrudniała budowę infrastruktury na łotewsko-białoruskiej granicy. Ponadto wykorzystywali ją również nielegalni migranci. Łotysze podali, że informacje o rozbiórce obiektu były przekazywane Białorusinom.

Wiele razy proponowano też wzięcie udziału w pracach, ale wezwania z Rygi spotkały z brakiem zainteresowania ze strony władz w Mińsku. Łotewskie służby podczas demontażu zaobserwowały natomiast kilka osób po stronie białoruskiej, które nagrywały całe wydarzenie. - Ze strony białoruskiej około 10 osób nagrywało demontaż - infrormowały łotewskie media

Informację tę wykorzystały reżimowe media na Białorusi, które zarejestrowane kadry opatrzyły propagandowymi komentarzami.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mińsk nie tylko oskarżył Rygę o "niszczenie wspólnej historii", ale również stwierdzono, że Łotysze bezprawnie wjechali koparką na terytorium Białorusi. - Władze łotewskie rozebrały kładkę dla pieszych, [...] linia graniczna została przekroczona bez zgody strony białoruskiej - pisały białoruskie media, na które powołuje się portal Jauns-lv.

Łotewska część "Kurhanu Przyjaźni" została rozebrana w październiku. Znalazł się on na rządowej liście obiektów przeznaczonych do likwidacji. Latem władze Łotwy zdecydowały się usunąć pomniki gloryfikujące reżimy totalitarne - sowiecki i nazistowski.

Więcej o: