Brytyjski resort obrony potwierdza dostarczenie Ukrainie rakiet Brimstone 2. Jest nagranie

Resort obrony Wielkiej Brytanii opublikował nagranie z dostaw rakiet Brimstone 2 dla Ukrainy. Przed kilkoma dniami brytyjski premier Rishi Sunak zapewniał podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Brytyjczycy wciąż będą wspierać Ukraińców w ich walce.

"W ramach pakietu pomocowego Wielka Brytania dostarczyła Siłom Zbrojnym Ukrainy precyzyjne pociski kierowane Brimstone 2. Pomoc ta odegrała kluczową rolę w zatrzymaniu rosyjskich postępów" - przekazało w niedzielę brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Jak wyjaśniał przed kilkoma dniami dziennikarz Gazeta.pl Maciek Kucharczyk, amerykańsko-brytyjskie rakiety Brimstone są przeznaczone głównie do atakowania pojazdów opancerzonych. Brimstone 2 to z kolei "ich najnowsza wersja o znacznie wydłużonym zasięgu i poprawionym systemie naprowadzania". 

Odpalenie pocisku Brimstone z ukraińskiego dostawczaka bojowegoUkraiński dostawczak śmierci zrobiony po kosztach

Podczas listopadowego spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim brytyjski premier Rishi Sunak zapowiadał też, że Wielka Brytania zapewni Ukraińcom duży nowy pakiet obrony powietrznej.

"Pakiet pomocy obronnej o wartości 50 milionów funtów obejmuje 125 dział przeciwlotniczych i technologię do zwalczania śmiercionośnych dronów dostarczonych przez Iran" - przekazywał 19 listopada brytyjski rząd.

Zobacz wideo Brytyjski resort obrony potwierdza dostarczenie rakiet Brimstone 2

Wojna w Ukrainie. Rosjanie szerzą dezinformację

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w poniedziałkowym komunikacie, że wojska rosyjskie nadal prowadzą ostrzał rakietowy i artyleryjski osiedli cywilnych po ukraińskiej stronie frontu. Jednocześnie propaganda Kremla próbuje zrzucić winę na ukraińskie siły zbrojne.

Ponadto okupanci szerzą dezinformację, twierdząc, że Ukraińcy z wyzwolonych terenów są masowo zatrzymywani przez ukraińskie wojsko i oskarżani o współpracę z wrogiem. Rosyjska propaganda twierdzi, że celem zatrzymań jest wymiana na ukraińskich jeńców.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższych dniach można się spodziewać przerzucenia na ukraiński front niektórych rosyjskich jednostek z terenu Białorusi. Miałyby one uzupełnić straty ponoszone przez Rosjan.

Ukraińskie pozycje oraz osiedla nadal są celem ostrzału rakietowego i artyleryjskiego ze strony wojsk rosyjskich. W kilku miejscach na wschodzie kraju Rosjanie próbowali przeprowadzić działania ofensywne, jednak zostali odparci przez ukraińskich obrońców.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: