Ukraińców czeka śnieżna niedziela, a przerwy w dostawach prądu to wciąż norma. Jest apel o oszczędzanie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w niedzielnym porannym komunikacie, że według danych wywiadowczych władze rosyjskie przygotowują kolejną falę mobilizacji. Rekruci mają zasilić szeregi jednostek okupacyjnych obecnych na terytorium Ukrainy. To nie jedyna zła wiadomość. Ukraińcy wciąż zmagają się z przerwami w dostawach prądu, a w niedzielę w wielu obwodach, a także w stolicy, spodziewane są opady śniegu z deszczem.

"Według dostępnych informacji w Federacji Rosyjskiej i na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy trwają przygotowania do przeprowadzenia od 10 grudnia br. kolejnej fali tajnej mobilizacji w szeregi rosyjskich sił okupacyjnych" - przekazano w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

W raporcie poinformowano również o sytuacji na froncie, gdzie w ciągu ostatniej doby ukraińskie rakiety i artyleria uderzyły w zgrupowania sił wroga, a także w magazyny broni i sprzętu wojskowego.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rosjanie kontynuują ostrzał rakietowy i artyleryjski pozycji ukraińskich oraz obiektów cywilnych. W ciągu ostatniej doby rakiety spadły między innymi na miasta Dniepr oraz Chersoń. W kilku miejscach na zachodzie Ukrainy siły rosyjskie prowadziły działania ofensywne, jednak wojska ukraińskie powstrzymały je.

Zobacz wideo Mucha o Patriotach od Niemców: Kaczyński kieruje się jakimiś fobiami

Ukraina. Przerwy w dostawach prądu. Apel o oszczędzanie energii

Tymczasem mieszkańcy stolicy oraz wielu innych miejscowości zmagają się z planowymi i awaryjnymi przerwami w dostawach prądu.

W sobotnim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski przekazał, że w 14 obwodach i w Kijowie ograniczenia w dostawach prądu obejmowały na tamtą chwilę ponad 100 tys. gospodarstw w każdym z obwodów.

- Jeśli zużycie wzrośnie wieczorem, liczba awarii może wzrosnąć. To po raz kolejny pokazuje, jak ważne jest teraz oszczędzanie energii i jej racjonalne zużywanie - podkreślił.

Tymczasem synoptycy prognozują, że w połowie ukraińskich obwodów spodziewane są w niedzielę opady deszczu ze śniegiem. Opady dotkną m.in. Kijów, gdzie temperatura w ciągu dnia ma wynosić ok. 0 stopni.

Szef ukraińskiej firmy energetycznej YASNO Siergiej Kowalenko przekazał w sobotę wieczorem, że w ciągu dnia w Kijowie przerwy w dostawach objęły łącznie blisko 750 tys. odbiorców. Jak dodał, mimo tak wysokich wskazań "to dobry trend".

Z kolei ukraińskie przedsiębiorstwo energetyczne Ukrenergo podało w sobotę, że producenci energii elektrycznej pokrywają obecnie około 75 proc. zapotrzebowania. Dyspozytorzy otrzymują wskaźnik zużycia dla obwodu, którego nie można przekroczyć.

"Przypominamy, że teraz każdy Ukrainiec, któremu w domu przywrócono elektryczność, może pomóc szybciej przywrócić ją innym, po prostu oszczędnie zużywając prąd. Umożliwi to stosowanie mniejszych ograniczeń mających na celu zapobieganie awariom, a także pozwoli firmom energetycznym skupić się na naprawach uszkodzonych obiektów" - czytamy w sobotnim komunikacie Ukrenergo.

 ****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: