Jak podaje Reuters, Watykan wyraził w sobotę 26 listopada "zdziwienie i rozgoryczenie" mianowaniem biskupa w Chinach. Stolica Apostolska twierdzi, że doszło do niego z naruszeniem obowiązującego, tajnego porozumienia między Watykanem i Chinami. Umowa dotycząca nominacji biskupów została zawarta w 2018 roku i przedłużona w 2020 roku, a następnie w październiku 2022 roku.
Chodzi o umowę, której zapisy pozostają tajne
Oświadczenie Watykanu odnosi się do powołania biskupa, do którego doszło w czwartek w mieście Nanchang. Giovanni Peng Weizhao został mianowany biskupem pomocniczym diecezji Jiangxi - a tej z kolei nie uznaje Stolica Apostolska. "Mianowanie to nie odbyło się w zgodzie z duchem istniejącego dialogu między stroną watykańską a chińską i na mocy tymczasowego porozumienia w sprawie mianowania biskupów zawartego 22 września 2018 r." - podaje Watykan.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W komunikacie zaznaczono, że mianowanie biskupa miały poprzedzać "długie i mocne naciski ze strony lokalnych władz". "Stolica Apostolska wyraża pragnienie, aby nie powtórzyły się podobne epizody i oczekuje stosownego wyjaśnienia w tej kwestii od miejscowych władz, a także potwierdza pełną gotowość kontynuowania dialogu naznaczonego szacunkiem i dotyczącego wszystkich spraw o wspólnym interesie" - czytamy dalej.
Jak zauważa Reuters, szczegóły umowy, na którą powołuje się Watykan, są tajne. Porozumienie to jednak miało na celu zlikwidowanie napięć między Stolicą Apostolską i Pekinem w kwestii mianowania biskupów bez wcześniejszej zgody papieża. "Od czasu zawarcia umowy mianowano tylko sześciu nowych biskupów, co według przeciwników umowy dowodzi, że nie przynosi ona pożądanych efektów. Wskazują również na coraz większe ograniczenia swobód religijnych dla chrześcijan i innych mniejszości w Chinach" - pisze agencja.